• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Postępowanie antymonopolowe: w grudniu spotkanie Gazprom - KE

  • Satelita TDRS-M podczas testów wibracyjnych. Fot. Boeing

Rzecznik Gazpromu poinformował o planowanym w grudniu spotkaniu wiceprezesa spółki Aleksandra Miedwiediewa z unijną komisarz ds. konkurencji Margaret Vestager. Będzie ono dotyczyło postępowania antymonopolowego przeciwko spółce, które prowadzi KE- podaje agencja Ria Novosti.

Śledztwo dotyczy stosowania przez rosyjskiego giganta nieuczciwych praktyk biznesowych w relacjach z krajami Europy Środkowej i Południowej. Najprawdopodobniej spotkanie odbędzie się w przededniu zamkniętych przesłuchań Komisji Europejskiej, które są zaplanowane na 15 grudnia.

Postępowanie antymonopolowe, które Komisja Europejska wszczęła przeciwko Gazpromowi, dotyczy naruszeń w relacjach z Polską, Węgrami, Słowacją Bułgarią, Czechami, Estonią, Litwą oraz Łotwą. Są one związane z utrudnianiem wykonywania reeksportu zakupionego surowca, uzależnianiem opłaty za gaz od czynników związanych ze współpracą na innych polach oraz niewłaściwą indeksacją cen gazu od cen ropy naftowej. Szacunki KE mówią, że niektóre z w/w państw mogły płacić za „błękitne paliwo” nawet 40% więcej, niż inni.

Zobacz także: Jeszcze łupki nie zginęły

Zobacz także: Nord Stream II: Gazprom i E.ON omawiają dalszą współpracę

Komentarze