Reklama

Portal o energetyce

Postępowanie antymonopolowe KE: Gazprom zyskuje na czasie

  • Fot. US Army
    Fot. US Army

Gazprom otrzymał od Komisji Europejskiej dodatkowe dwa miesiące na przygotowanie wyjaśnień w sprawie zarzutów dotyczących antymonopolowych praktyk oraz utrudniania konkurentom funkcjonowania na rynkach Europy Środkowo–Wschodniej. 

"Nowy termin upływa w połowie września 2015 roku. Analizujemy dokładnie obszerne akta sprawy i przygotowujemy stosowną odpowiedź dla Komisji Europejskiej” – poinformował Gazprom w oświadczeniu.

W pierwotnym trybie Rosjanom przysługiwało 12 tygodni na ustosunkowanie się do zarzutów przedstawionych przez KE 22 kwietnia br. Według źródeł, na które powołuje się agencja Reuters, rosyjski gigant – podobnie jak inne firmy w tej sytuacji – poprosił o dodatkowy czas, aby należycie przygotować swoją linię obrony.

Doniesienia potwierdził rzecznik KE, Ricardo Cardoso: ,,Gazprom argumentował, że potrzebuje dodatkowego czasu, aby dokonać oceny kwestii poruszonych w akcie oskarżenia i przetłumaczyć stosowne dokumenty.”

Przypomnijmy, że postępowanie antymonopolowe, które Komisja Europejska wszczęła przeciwko Gazpromowi, dotyczy naruszeń w relacjach z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Są one związane z utrudnianiem niektórym krajom wykonywania reeksportu zakupionego surowca, uzależnianiem opłaty za gaz od czynników związanych ze współpracą na innych polach oraz indeksacji cen gazu od cen ropy naftowej.

W wyniku postępowania Rosjanie mogą zostać zmuszeni m.in. do rewizji obowiązujących kontraktów i usunięcia z nich niedozwolonych zapisów. Spółce grozi również grzywna w wysokości 10% rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama