Reklama

Atom

Postanowienie GDOŚ w sprawie potencjalnych lokalizacji siłowni jądrowej

  • Zdjęcie ilustracyjne . Fot U.S. Army
  • Fot. mil.ru

W dniu 25 maja 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydała postanowienie o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych przez PGE EJ 1 wariantów lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej tj. „Lubiatowo – Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i „Żarnowiec” (gminy Krokowa i Gniewino).

Postanowienie o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko wydane przez GDOŚ, obejmuje wskazane przez Spółkę warianty lokalizacji. W styczniu br. PGE EJ 1, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz, zawnioskowała do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) o objęcie procedurą oceny oddziaływania na środowisko dwóch lokalizacji tj. „Lubiatowo – Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i „Żarnowiec” (gminy Krokowa i Gniewino), rezygnując tym samym z przeprowadzenia dalszych badań w lokalizacji „Choczewo” (gmina Choczewo). Decyzja o objęciu procedurą oceny oddziaływania na środowisko lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” zapadła po przeprowadzeniu przez Spółkę szeregu analiz, między innymi w oparciu o przeprowadzoną w 2015 roku inwentaryzację siedliskową oraz badania hydrogeologiczne. Przyczyną rezygnacji z lokalizacji „Choczewo” jest stwierdzone wysokie prawdopodobieństwo znaczącego negatywnego oddziaływania na sąsiadujący obszar Natura 2000 Białogóra.

Mapka ze wskazaniem lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” oraz „Żarnowiec”. / Fot. PGE EJ 1

W związku z tym, w lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” oraz „Żarnowiec”, realizowane będą badania środowiskowe i lokalizacyjne w pełnym zakresie, na potrzeby opracowania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i na potrzeby opracowania Raportu Lokalizacyjnego.

Zobacz także: NCBJ zbuduje nowy reaktor badawczy?

Zobacz także: „Francuska lekcja” bezpieczeństwa energetycznego

Komentarze