Reklama

Ropa

Porozumienie OPEC nie działa, rośnie produkcja ropy

Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr
Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr

Wydobycie ropy naftowej w państwach OPEC wzrosło w czerwcu o blisko 400 tysięcy baryłek dziennie - informuje kartel w swoim najnowszym raporcie.

Według danych OPEC w czerwcu br. produkcja ropy naftowej w krajach zrzeszonych w jego strukturach wzrosła o 393,5 tys. b/d, osiągając poziom 32,61 mln b/d. Doszło do tego, pomimo przedłużenia porozumienia, którego celem było ograniczenie wydobycia „czarnego złota” w celu stabilizacji cen.

Było to możliwe głównie dzięki szybkiemu wzrostowi produkcji w takich krajach, jak Libia i Nigeria - zwolnionych z wszelkich ograniczeń. W przypadku najważniejszego państwa OPEC - Arabii Saudyjskiej - produkcja wyniosła w ubiegłym miesiącu 10,7 mln b/d - to najwyższy wynik w 2017 r.

Powyższe doniesienia warto interpretować, w korelacji z prognozami Wood Mackenzie, której analitycy twierdzą, że w 2017 r. liczba projektów z sektora oil & gas, które wejdą w fazę decyzji inwestycyjnych, będzie dwukrotnie wyższa, niż w roku 2016. Oznacza to, że najpewnie także w roku 2018 na rynku ropy utrzymywać będzie się przewaga podaży nad popytem. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energii Stany Zjednoczone zwiększą o ponad połowę swoje inwestycje w wydobywanie ropy z pokładów łupkowych. 

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d. W maju 2017 państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się ws. przedłużenia umowy o redukcji wydobycia ropy naftowej na kolejne 9 miesięcy - do 31 marca 2018 r.

Zobacz także: USA zwiększą o 53% inwestycje w ropę z pokładów łupkowych

Zobacz także: Wzrasta liczba inwestycji w sektorze ropy i gazu

Komentarze