Reklama

Ropa

Porozumienie OPEC: Arabia Saudyjska zmniejsza produkcję ropy naftowej

  • Artystyczna wizja teleskopu rentgenowskiego ATHENA. Ilustracja: cosmos.esa.int

Arabia Saudyjska oraz Kuwejt wypełniły swoje zobowiązania wynikające z podpisanego niedawno porozumienia OPEC - informuje agencja Reutera.

Źródła agencji podają, że dzienna produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej została zmniejszona o co najmniej 486 tys. baryłek dziennie, do poziomu 10,6 mln b/d. W przypadku Kuwejtu ograniczenie produkcji wyniosło 131 tys. b/d, w odniesieniu do wolumenów notowanych w październiku 2016 roku.  Do momentu publikacji tekstu agencji nie udało się uzyskać oficjalnego potwierdzenia tych informacji. 

Oficjalnie zakomunikowano natomiast, że w pierwszym tygodniu stycznia także rosyjskie koncerny zmniejszyły produkcję ropy naftowej i kondensatu - o 1,2%.

Przypomnijmy, że podczas obrad w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d.

Zobacz także: Arabia Saudyjska chce ograniczyć dostawy ropy. Możliwy skok cen

Zobacz także: Rosja zmniejsza dostawy ropy dla Białorusi

Reklama

Komentarze

    Reklama