Reklama

Portal o energetyce

Poroszenko zapowiada ,,deoligarchizację” rynku energii

  • Fot. ESA/ATG medialab

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Ukrainy, oświadczył że istnieje potrzeba odzyskania kontroli państwa nad należącymi do niego aktywami w sektorze energetycznym.

Petro Poroszenko dodał, że oczywiście rozumie niezadowolenie ,,ofiar” tych działań, ale raczej odradza opór, ponieważ państwo nie powinno finansować kosztów prywatnych armii, życia na kredyt itp. Stwierdził również, że należy przywrócić porządek i konkurencję w sektorze energetycznym, podkreślając w tym kontekście znaczenie demonopolizacji, dywersyfikacji i ,,deoligarchizacji” rynku. ,,Państwo nie będzie już dojną krową” – skonstatował.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego na ostatnim spotkaniu podjęła decyzję o wdrożeniu szeregu środków służących m.in. demonopolizacji krajowego rynku energii, dywersyfikacji źródeł dostaw, rozwoju energii jądrowej oraz bardziej efektywnemu wykorzystaniu dostępnych surowców.

Słowa prezydenta Poroszenki oraz decyzje Rady są o tyle istotne, że dotyczą problemu, z którego rozwiązaniem Ukraina ma niemałe trudności. Warto przypomnieć, że pomimo przyjęcia zmian w ustawie o spółkach akcyjnych, państwo nadal ma trudności z odzyskaniem kontroli nad Ukrnaftą, w której posiada pakiet większościowy (50% + 1 akcję). Nieznacznie lepiej wygląda sytuacja w Ukrtransnafcie, gdzie wprawdzie udało się dokonać zmian, ale po licznych perturbacjach.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama