• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Poroszenko określił warunki zakupu rosyjskiego gazu

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Ukraina jest gotowa wznowić zakupy rosyjskiego gazu, jeśli będzie on atrakcyjny cenowo, zaś umowy przejrzyste - poinformował Petro Poroszenko, cytowany przez agencję Interfax.

„Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat? Jesteśmy niezależni energetycznie” - powiedział Petro Poroszenko podczas służbowej wizyty w obwodzie odeskim. Zaznaczył on, że Ukraina nie wyklucza zakupu rosyjskiego gazu, jeśli będzie on tani, zaś cały proces uczciwy.

Prezydent podkreślił, że jeśli zostaną zachowane powyższe warunki wstępne, to władze w Kijowie gotowe są do podjęcia każdego kroku, aby zmniejszyć obciążenia dla obywateli. Dodał również, że dzięki zdecydowanym działaniom, w tym na arenie międzynarodowej, jego krajowi udało się przełamać uzależnienie od surowca z Rosji, zapewnić niezależność energetyczną i uczciwe ceny „błękitnego paliwa”.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał orzeczenie w sprwie pomiędzy Naftohazem a Gazpromem. Nakazał on m.in. modyfikację formuły cenowej (mają być one ustalane w oparciu o ceny spotowe na rynku niemieckim), zmniejszenie wolumenu gazu, który Ukraina musi zakupić od Rosji (5 mld m3 w okresie 2018 - 2019 r.) oraz zapłatę przez Naftohaz ponad 2 mld dolarów długu za surowiec zakupiony od listopada do grudnia 2013 r. oraz od kwietnia do czerwca 2014 r.

Zobacz także: Do Wielkiej Brytanii przypłynął pierwszy transport gazu z Jamał LNG

Zobacz także: Waldemar Pawlak w sprawie kontraktu jamalskiego: Liczy się efekt końcowy

Komentarze