Reklama

Portal o energetyce

Poroszenko określił warunki zakupu rosyjskiego gazu

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Ukraina jest gotowa wznowić zakupy rosyjskiego gazu, jeśli będzie on atrakcyjny cenowo, zaś umowy przejrzyste - poinformował Petro Poroszenko, cytowany przez agencję Interfax.

„Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat? Jesteśmy niezależni energetycznie” - powiedział Petro Poroszenko podczas służbowej wizyty w obwodzie odeskim. Zaznaczył on, że Ukraina nie wyklucza zakupu rosyjskiego gazu, jeśli będzie on tani, zaś cały proces uczciwy.

Prezydent podkreślił, że jeśli zostaną zachowane powyższe warunki wstępne, to władze w Kijowie gotowe są do podjęcia każdego kroku, aby zmniejszyć obciążenia dla obywateli. Dodał również, że dzięki zdecydowanym działaniom, w tym na arenie międzynarodowej, jego krajowi udało się przełamać uzależnienie od surowca z Rosji, zapewnić niezależność energetyczną i uczciwe ceny „błękitnego paliwa”.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał orzeczenie w sprwie pomiędzy Naftohazem a Gazpromem. Nakazał on m.in. modyfikację formuły cenowej (mają być one ustalane w oparciu o ceny spotowe na rynku niemieckim), zmniejszenie wolumenu gazu, który Ukraina musi zakupić od Rosji (5 mld m3 w okresie 2018 - 2019 r.) oraz zapłatę przez Naftohaz ponad 2 mld dolarów długu za surowiec zakupiony od listopada do grudnia 2013 r. oraz od kwietnia do czerwca 2014 r.

Zobacz także: Do Wielkiej Brytanii przypłynął pierwszy transport gazu z Jamał LNG

Zobacz także: Waldemar Pawlak w sprawie kontraktu jamalskiego: Liczy się efekt końcowy

Komentarze