Polska pozwie Niemcy za Nord Stream II?

18 listopada 2015, 12:04

Jeżeli ewentualna rozbudowa gazociągu Nord Stream II pogorszy perspektywy rozwojowe portów w Świnoujściu i Szczecinie, to rząd Prawa i Sprawiedliwości skorzysta z wszelkich dostępnych mechanizmów, żeby zmusić Niemców do przeprowadzenia prac hydrotechnicznych minimalizujących problem. Niewykluczone jest również skierowanie sprawy do europejskich trybunałów - zapowiada Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

„Budowa pierwszej nitki Nord Stream pogorszyła sytuację portów i ich perspektywy rozwojowe, a budowa drugiej nitki może się przyczynić do utrwalenia tej niedobrej sytuacji (…) Niestety, słyszymy argumenty, że to prywatny projekt biznesowy i nie ma możliwości zablokowania go np. przez Parlament Europejski (…) Natomiast to, co możemy zrobić i zrobimy, to pilnowanie, aby inwestycja nie pogorszyła dostępu do Szczecina i Świnoujścia, nie ograniczyła możliwości rozwoju tych portów. Jeżeli okaże się, że jest takie ryzyko, skorzystamy z wszelkich możliwych środków, aby wymóc na Niemcach przeprowadzenie takich prac hydrotechnicznych, które zapewnią swobodny dostęp do portów. Jeżeli będzie trzeba, będziemy się sądzić przed europejskimi trybunałami” - mówi Marek Gróbarczyk w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Warto odnotować, że realizacja projektu Nord Stream doprowadziła do zmniejszenia głębokości torów podejściowych do naszych portów - utrudniając dostęp dużym jednostkom.

Zobacz także: Świnoujście gotowe na przyjęcie pierwszej dostawy LNG

Zobacz także: Bochniarz: Eksploatacja ropy i gazu będzie tańsza

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
leszek993@onet.pl
czwartek, 19 listopada 2015, 09:58

Nie powinno być żadnego pardonu dla szwabów i kacapów - skasować ich finansowo na maxa.UE i tak nie ma.Niemcy robią co chcą to jest już III-wojna światowa.

Tweets Energetyka24