Reklama

Portal o energetyce

Polska kupi ropę od Iranu?

Według Hosseina Amira Zamaninia – irańskiego wiceministra ds. ropy, który koordynuje kontakty międzynarodowe – Polska delegacja prowadziła w ostatnich dniach intensywne negocjacje z przedstawicielami Iranu w kwestiach związanych z handlem ropą naftową.

W spotkaniu, które odbyło się w Teheranie, wzięli udział przedstawiciele 70 polskich przedsiębiorstw (m.in. PKN Orlen) oraz delegacja rządowa na czele z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk. Rozmowy miały dotyczyć przede wszystkim eksportu irańskiego surowca do Polski oraz współpracy pomiędzy obydwoma krajami w realizacji projektów petrochemicznych w Iranie.

Przypomnijmy, że w połowie 2012 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Iran ostre sankcje, aby zmusić Teheran do rezygnacji z programu nuklearnego, co doprowadziło do spadku eksportu tamtejszej ropy. Jednakże dzięki podpisaniu przedwstępnej umowy w sprawie  irańskiego programu nuklearnego, stanowisko Zachodu uległo złagodzeniu, dzięki czemu wolumen sprzedawanego surowca ma tendencję rosnącą.

(JK)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama