Reklama

Portal o energetyce

Początek azerskich dostaw gazu na Ukrainę w 2017 roku. Skorzysta także Polska?

  • Zobrazowanie satelitarne huraganu Rita nad Zatoką Meksykańską wykonane w dniu 23 września 2005 roku za pomocą satelity systemu DMSP. Fot. US Air Force Weather Agency / 557weatherwing.af.mil

23 listopada br. azerski ambasador na Ukrainie Einulla Madatli poinformował opinię publiczną tego kraju, że w 2017 roku powinny rozpocząć się dostawy gazu z pola Szah Deniz II do kraju nad Dnieprem.Będą one wynosić początkowo 2 mld m3 surowca a domyślnie 5 mld m3.

Warto dodać, że to nie jedyna wypowiedź Madatli w ostatnim czasie. Przy okazji rozmów jakie prowadził ze stroną ukraińską na temat jej przyłączenia się do Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) padło z jego ust stwierdzenie, że „oba państwa posiadają znaczny potencjał do pogłębienia współpracy np. w projekcie Sarmatia”. „Jego studium wykonalności jest już gotowe, a projekt jest w fazie rozwoju”- dodał. Niemniej interesująco brzmiały słowa dyplomaty w odniesieniu do kluczowego elementu „Euro- Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej”. „Obecnie Polska, Ukraina wraz z Unią Europejską dyskutują kilka kwestii odnośnie zaktualizowania rurociągu Odessa-Brody, dzisiejsze perspektywy przedłużenia go do Płocka i dalej do Gdańska nie są złe. Wszystkie strony są zainteresowane realizacją tego projektu. Elementem dodatkowego rozwoju może być ropa naftowa dostarczana tankowcami do rumuńskiej Konstancy a stamtąd na Ukrainę i dalej rurociągiem Odessa- Brody”- stwierdził Madatli.

(PAM)

Komentarze