• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Plan Morawieckiego skorzysta z planu Junckera?

  • Fot. Christiaan Colen/Flickr/CC 2.0

Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Krzysztof Tchórzewski rozmawiali o szansach, jakie stoją przed polską energetyką. Okazją do tego było podpisanie dwóch umów na pierwsze inwestycje realizowane w ramach tzw. Planu Junckera.

Morawiecki odniósł się m.in. do państwowych inwestycji. ,,Coraz bardziej idziemy w kierunku projektów o charakterze komercyjnym, to cechuje kraje dojrzałe. Chcemy, żeby procedura w planie Junckera była poddana rygorom rynkowym, a nie biurokratycznym. Rozkręcamy się, mamy zamiar wejść w tryb funkcjonowania, w którym tworzymy jak najwięcej projektów komercyjnych” - powiedział.

 

Wicepremier zauważył też, że podejście rządu do inwestycji ,,wpisuje się w zmianę filozofii finansowania w ramach całej Unii Europejskiej”. ,,Potrzebujemy projektów, które pozwolą nam operować na wyższym poziomie. Będziemy pracowali, żeby ta <<kula śniegowa>> inwestycji rosła z roku na rok” - dodał Morawiecki.

 

Z kolei szef resortu energii, Krzysztof Tchórzewski, mówił o planie Junckera widzianym przez pryzmat sektora energetycznego. ,,W Polsce własnego kapitału jest mniej niż w innych państwach. Mieliśmy mniej czasu, żeby go zgromadzić. Jednakże, myślę, iż pierwsze kredyty z planu Junkcera świadczą o tym, że polscy przedsiębiorcy radzą sobie nawet w takiej sytuacji” – powiedział.  

 

Tchórzewski poruszył również temat innych bieżących inwestycji w sektorze. ,,Plan finansowy elektrowni Ostrołęka jest spięty. Ta inwestycja i kilka następnych w najbliższym czasie będą finalizowane. Program inwestycyjny w Polsce jest dość szeroki, widać tu możliwości. Myślę, że jeszcze przed świętami w zakresie dużych inwestycji w Polsce usłyszą państwo dobre informacje” - dodał minister.

 

,,Musimy uruchomić w Polsce portfel inwestycji energetycznych, żeby zapewnić rozwój gospodarczy. Myślę, że nasze spółki energetyczne podołają tym wyzwaniom”- powiedział Tchórzewski.

 

Powodem zwołania konferencji było przeprowadzenie przez TAURON Polska Energia emisji obligacji hybrydowych we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Emitowane przez spółkę papiery wartościowe zostaną objęte przez EBI w ramach operacji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, uruchomionego przez EBI wspólnie z Komisją Europejską w celu realizacji planu Junckera. Dzięki temu, Tauron pozyska fundusze rzędu 1,7 mld zł. Mają one zostać spożytkowane na inwestycje w obszarze dystrybucji.

 

Zobacz także: Tauron korzysta z Planu Junckera

Komentarze