Reklama

Portal o energetyce

PKN Orlen odkupi dwie koncesje łupkowe od Exxon Mobil

  • Obrona Terytorialna 3
    Obrona Terytorialna 3

7 grudnia br. PKN Orlen wspólnie z Exxon Mobil złożyli w Ministerstwie Środowiska wniosek o cesję na rzecz polskiego koncernu obszarów koncesyjnych: Wodynie-Łuków i Wołomin, poinformował portal wnp.pl.Jak dowiedział się "Puls Biznesu", Orlen i Exxon Mobil zawarły w tej sprawie porozumienie 6 grudnia. Według umowy, za obie koncesje polski koncern zapłaci amerykańskiemu kilka milionów złotych.

Exxon Mobil ogłosił zamiar wycofania się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce w czerwcu br. Za tą decyzją mogły, oprócz ekonomicznych mogły stać czynniki polityczne. Exxon zdecydował się na współpracę z Rosnieftem w Arktyce, pozyskał prawo do eksploatacji rosyjskich złóż gazu na Syberii i postanowił się skupić na złożach amerykańskich, porzucając projekty w Polsce.

Odkupienie koncesji przez PKN Orlen wiąże się z realizacją strategii koncernu na lata 2013-2017, która zakłada przeznaczenie w przeciągu 5 lat, na inwestycje w sektorze upstream nawet 5,1 mld. zł., głównie na poszukiwanie i wydobycie gazu niekonwencjonalnego.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama