• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Piotr Woźniak wiceprzewodniczącym rady nadzorczej EuRoPol Gazu

  • Fot. ESA/CNES/Arianespace

Dwaj przedstawiciele PGNiG - Piotr Woźniak oraz Bogusław Marzec - zostali nowymi członkami rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz, która zarządza polskim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego. 

Były minister gospodarki oraz tymczasowy prezes PGNiG objął ponadto funkcję wiceprzewodniczącego rady. Jej przewodniczącym pozostaje Aleksander Miedwiediew - wiceprezes rosyjskiego Gazpromu.

Obecnie skład RN przedstawia się następująco: Aleksander Miedwiediew, Piotr Woźniak, Michał Czarnik, Siergiej Chelpanow, Nikolai Dubik, Krzysztof Laskowski, Bogusław Marzec, Pawel Oderow, Krzysztof Radomski.

Przypomnijmy, że 25 sierpnia 1993 roku podpisano „Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej”. Na jego mocy strony wyraziły swoje poparcie dla idei utworzenia przez PGNiG i Gazprom spółki akcyjnej, która miałaby zająć się budową i eksploatacją całego systemu. Cztery miesiące później EuRoPol Gaz został wpisany do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Od tamtego czasu firma kilkukrotnie była targana rozmaitymi konfliktami, które w mniejszym lub większym stopniu niemal zawsze miały podłoże natury politycznej. 

W połowie lipca br. PGNiG za pośrednictwem uzależnionej od siebie spółki Gas Assets Management przejęło kontrolę nad Bartimpexem oraz wszystkimi jego zasobami - w skład których wchodzi m.in. firma Gas Trading, posiadająca 4% udziałów EuRoPol Gazu. Jednym z efektów transakcji jest uzyskanie przez polskiego giganta nieznacznej przewagi w akcjonariacie (52% - 48%), która nie wystarczy oczywiście, aby podejmować strategiczne decyzje bez porozumienia z Rosjanami, ale pozwala m.in. zwiększyć wpływ na uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Zobacz także: Piotr Woźniak na czele PGNiG

Zobacz także: Zakończono rozładunek LNG w Świnoujściu

Komentarze