Reklama

Gaz

Pionierskie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu otwarte

Fot. Główny Instytut Górnictwa
Fot. Główny Instytut Górnictwa

W Katowicach odbyła się ceremonia otwarcia Międzynarodowego Centrum Doskonałości (MCD) w zakresie metanu z kopalń. W uroczystości brali udział goście z całego globu. Jest to pierwsza instytucja tego typu na świecie.

MCD to organizacja typu non-profit. Instytucję powołały do życia cztery podmioty: Główny Instytut Górnictwa, Polski Instytut Geologiczny, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Instytut Nafty i Gazu. Będzie ona skupiała ekspertów zajmujących się technologią wydobywania i użytkowania metanu. Prace MCD mają pomóc w ograniczaniu emisji metanu do atmosfery oraz zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji złóż węgla kamiennego.

Powołanie MCD pochwalił Raymond Pilcher, przedstawiciel Europejskiej Komisji Gospodarczej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE). ,, W Polsce wykonano dużo dobrej roboty przy opracowywaniu technologii odprowadzania metanu ze złóż” – powiedział.

Zobacz także: PGNiG przystępuje do Międzynarodowego Centrum Doskonałości

O pożytkach z tej instytucji mówiła też Felicia Ruiz z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. ,, Ponad 70% metanu pochodzi z działalności ludzkiej. Metan to gaz cieplarniany, więc musimy zredukować jego wpływ na zmiany klimatu. Możemy mieć z tego wiele korzyści- staramy się rozmawiać w tym zakresie z m.in. rolnikami i producentami. Dodatkowo, poprawiamy dzięki temu bezpieczeństwo w kopalniach” – zauważyła.

Słowa pochwały w stronę inicjatorów przedsięwzięcia skierował też minister Michał Kurtyka. ,,Metan był traktowany w Polsce po macoszemu i fakt, że teraz podejmujemy wysiłek, by być międzynarodowym centrum doskonałości w sprawach metanu jest symboliczny. Polska jest krajem, który bardzo mocno wierzy w wykorzystanie takiego paliwa, jakim jest węgiel. Wierzymy, że poprzez rozwój technologiczny, możemy zagwarantować sobie przyszłość, jeśli chodzi o dostępne i przyjazne środowiskowo paliwa kopalne” – powiedział polityk.

Prace nad założeniem MCDzaczęły się w maju 2015, gdy delegaci Europejskiej Komisji Gospodarczej odwiedzili Polskę by porozmawiać o możliwościach zagospodarowania metanu. W tym samym roku podpisano tzw. memorandum of understanding. Centrum działać ma właśnie pod auspicjami UNECE.

Reklama

Komentarze

    Reklama