Reklama

Ropa

Pionierska dostawa ropy z USA nastąpi w tym tygodniu

Z pierwszego transportu amerykańskiej ropy skorzysta holenderska firma Vitol Group. Pionierska transakcja została dokonana przez spółkę Enterprise Product Partners, która wyprzedziła konkurencyjne ConocoPhilips oraz Nuclear Spectroscopic Telescope Array.

ConocoPhilips i Nuclear Spectroscopic Telescope Array są w trakcie ładowania pierwszego tankowca zacumowanego w południowym Teksasie, ale uprzedziła ich spółka Enterprise Product Partners, która jako pierwsza skorzysta z historycznej decyzji Kongresu USA znoszącej embargo na eksport czarnego złota. Wbrew wcześniejszym pogłoskom prezydent Barack Obama nie zdecydował się na zawetowanie ustawy przepchniętej przez Republikanów. Oznaczałoby to bowiem zablokowanie ustawy budżetowej, w której znalazła się poprawka dotycząca zniesienia zakazu eksportu ropy obowiązującego od 1973 roku.

Według deklaracji Enterprise Product Partners jeszcze w tym tygodniu ma wyruszyć pierwsza dostawa.  Trafi ona do położonej w Szwajcarii rafinerii należącej do holenderskiego przedsiębiorstwa Vitol Group. 

Zobacz także: USA: Eksport ropy rozpocznie się w styczniu

 

Reklama

Komentarze

    Reklama