• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Iranu dotarła na Białoruś

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Do białoruskiej rafinerii dotarł pierwszy ładunek irańskiej ropy. Całość umowy między Mińskiem a Teheranem opiewa na 600 tys. baryłek.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez serwis izvestia.ru, ładunek ropy został dostarczony do portu w Odessie. Stamtąd, został przetransportowany koleją na Białoruś, aż do rafinerii w Mozyrzu.

Zobacz także: Białoruś kupi irańską ropę przy wsparciu Polski. Wspólne dostawy elementem odwilży? [ANALIZA]

Dostawy bazują na kontrakcie podpisanym pomiędzy Narodową Irańską Kompanią Naftową (National Iranian Oil Company, NIOC) a firmą Beloil Polska (to spółka zależna Belorusneftu). Opiewa on na 600 tys. baryłek.

Jak pisał w lutym red. Piotr Maciążek, Białorusini wykupili usługę logistyczną umożliwiającą irańskiemu producentowi za pomocą jednego tankowca dostarczenie surowca zarówno do Gdańska jak i Windawy. Takie rozwiązania są dość często stosowane i optymalizują koszty. W takim wypadku Irańczycy zaopatrzyliby w jednym momencie zarówno polskiego jak i białoruskiego klienta. W świetle dostępnych danych typowałbym dostawę realizowaną dla PKN Orlen bowiem spółka wprost komunikuje bezpośrednie relacje z NIOC.

Komentarze