Gaz

Piechociński: Polska pomoże poprawić efektywność energetyczną Iranu

  • Wszystkie trzy holowniki hybrydowe serii E-KOTUG. Z przodu „RT Adriaan”. Z tyłu dwie budowane w Polsce jednostki ART 80-32. Fot. KOTUG

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w rozmowie z agencją Trend, że Polska jest gotowa do wzięcia udziału w projektach podnoszących efektywność energetyczną Iranu. Chodzi głównie o inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

W skali roku Iran zużywa ok. 2 mld baryłek ekwiwalentu ropy, ale ponad 20% tego wolumenu jest „tracona” zanim dotrze do końcowego odbiorcy. Przedstawiciele tamtejszego ministerstwa ds. ropy zapowiadają, że w ciągu najbliższych pięciu lat Teheran zmniejszy swoją energochłonność o połowę. Szacuje się, że inwestycje w tym zakresie mogą osiągnąć łączną wartość ok. 200 miliardów dolarów.  W opinii Janusza Piechocińskiego, polskie firmy są przygotowane do podjęcia aktywności związanej z ich realizacją.

Przypomnijmy, że wicepremier przewodniczył misji gospodarczej, która w dniach 25 - 27 września przebywała z wizytą w Iranie. Wzięli w niej udział przedstawiciele krajowych spółek zainteresowanych nawiązaniem bliższej współpracy z „krajem ajatollahów”.

Zobacz także: Iran: "Zamierzamy eksportować do Polski ropę naftową i LNG"

Zobacz także: Piechociński: Możliwa współpraca z Iranem w sektorze energetycznym

Komentarze