Reklama

Portal o energetyce

Pięć miliardów baryłek ropy zabezpieczy wenezuelską kryptowalutę

Fot. Cancillería del Ecuador / Flickr
Fot. Cancillería del Ecuador / Flickr

Nicolas Maduro ogłosił, że wenezuelska kryptowaluta „El Petro” otrzyma zabezpieczenie w postaci pięciu miliardów baryłek ropy naftowej.

„El Nacional” donosi, że w czasie trwania programu telewizyjnego Maduro zaprezentował dokument, który potwierdza, że 5 mld baryłek ropy ze złoża Ayachucho będzie stanowiło zabezpieczenie dla tworzonej kryptowaluty.

Prezydent Wenezueli zapowiedział, że każdy pojedynczy „El Petro” będzie posiadał swój ekwiwalent w baryłce ropy naftowej. Maduro obiecał również, że powstanie specjalny zespół ekspertów, którzy zajmą się „wydobywaniem” kryptowaluty.

Maduro po raz pierwszy ogłosił pomysł stworzenia własnej kryptowaluty na początku grudnia br. Ma być to sposobem na ominięcie sankcji nałożonych przez Donalda Trumpa oraz przezwyciężenie kryzysu społeczno - gospodarczego. 

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. należące do państwa przedsiębiorstwo naftowe Petroleos de Venezuela znacząco ograniczyło dostawy ropy do Stanów Zjednoczonych - informowała o tym agencja Reutera. Zbiegło się to w czasie z sankcjami, które amerykański Departament Skarbu nałożył na Nicolasa Maduro.

Według analityków agencji wolumen eksportu ropy naftowej przez Petroleos de Venezuela do amerykańskiej spółki Citgo został zmniejszony w tym okresie z 230 tys. baryłek dziennie (zgodnie z zapisami umowy) do 120 tys. b/d.

Zobacz także: Cena ropy rośnie po eksplozji naftociągu w Libii

Zobacz także: Chiny łamią sankcje ONZ i sprzedają ropę Korei Północnej?

Reklama

Komentarze

    Reklama