PGNiG chce wydobywać gaz z pokładów węgla kamiennego

30 czerwca 2016, 13:59
Fot. www.psg.pl
Energetyka24
Energetyka24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pracują nad nowatorską metodą wydobywania metanu z pokładów węgla kamiennego. Jeśli testy produkcyjne się powiodą, górnictwo zyska dodatkowe źródło dochodu. Zmniejszy się też problem zagrożenia metanowego w kopalniach i emisja metanu do atmosfery.

PGNiG i PIG-PIB powołały konsorcjum, które poprowadzi projekt badawczy w Gilowicach na Górnym Śląsku. W badaniach zastosowana zostanie technologia szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych. Eksperci sprawdzą, jak szczelinowanie wpływa na wzrost ilości metanu w pokładach węgla. Przetestują też nowoczesne techniki i metody stymulacji metanu. Dla PGNiG będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węglowych. 

"Zagospodarowanie dotychczas wychwytywanego w kopalniach metanu spada. W ten sposób tracimy cenne źródło energii – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG podczas spotkania z naukowcami i spółkami węglowymi w Górnośląskim Oddziale PIG-PIB w Sosnowcu. – Pozyskiwanie metanu jako surowca energetycznego powinno być stałym źródłem przychodu dla kopalń" – dodał Piotr Woźniak. 

"Efektywniejsze wykorzystanie metanu kopalnianego poprawi także bezpieczeństwo pracy górników – podkreślił dr Janusz Jureczka, dyrektor Górnośląskiego Oddziału PIG-PIB". "Projekt może w przyszłości umożliwić także wydobycie metanu na skalę przemysłową na terenach zamkniętych kopalni" – dodał.

Prace rozpoczną się jesienią 2016 roku na obszarze niecki głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, gdzie zlokalizowane są otwory wiertnicze Gilowice-1 i Gilowice-2H. PGNiG jako operator prowadzonych prac wykorzysta swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie, które wykonywał już w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu z formacji łupkowych. 

"Wczoraj gazoport, jutro Baltic Pipe, ale poza tymi strategicznymi projektami mamy także swoje złoża gazu, w których wydobycie musimy inwestować. Jesteśmy na etapie tworzenia założeń programu badawczego, który dzięki wsparciu rządu planujemy już niedługo uruchomić" – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Zobacz także: PGNiG przeznaczy ponad 1 mld zł na dywidendę

Zobacz także: Energa rozpoczyna sprzedaż gazu

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24