Elektroenergetyka
PGE poszukuje startupów, które pomogą utylizować produkty spalania
PGE Ventures we wrześniu wystartowało z programem scoutingowym, którego celem jest wyłowienie z rynku najbardziej perspektywicznych startupów. Fundusz szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), przede wszystkim gipsu syntetycznego.
Prowadzony przez PGE Ventures program scoutingowy dla startupów daje młodym przedsiębiorcom szansę na rozwój prowadzonych przez nich projektów. Spółki znajdujące się w fazie wzrostu i wpisujące się w szeroki łańcuch wartości Grupie PGE mogą zgłaszać się do programu i liczyć na pozyskanie wsparcia finansowego funduszu. Cele uruchomionego we wrześniu programu scoutingowego PGE Ventures są realizowane zgodnie z założonym harmonogramem i kamieniami milowymi.
Jakość zgłoszonych dotychczas projektów stoi na bardzo wysokim poziomie. Satysfakcjonująca jest także ich łączna liczba. Obszarem, który jest dotąd najmniej licznie reprezentowany, jest utylizacja odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych. Projekty tego typu są ważne zarówno dla samego funduszu PGE Ventures – z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej Grupy PGE – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Utylizacja odpadów zyskuje coraz większe znaczenie na świecie. Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie prognozowany jest wzrost wskaźnika utylizacji UPS wynikający z dynamicznego rozwoju nowych technologii, głównie związanych z zagospodarowaniem popiołu lotnego i gipsu syntetycznego. Komisja Europejska proponuje kompleksową zmianę liniowego modelu gospodarki na gospodarkę o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), co przyspieszy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów powstających w procesie produkcji energii.
Fundusz PGE Ventures liczy, że będzie miał szansę wesprzeć startupy działające w tym obszarze i w krótkim terminie wdrażać tego typu rozwiązana w Grupie PGE.
Nowoczesne metody zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania, w tym gipsu, są na chwilę obecną jednym z głównych biznesowych obszarów zainteresowania naszego funduszu. PGE Ventures będzie konsekwentnie szukał rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw tym wyzwaniom – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures
(PGE/jk)
Zobacz także: TAURON Dystrybucja: energetycy przywrócili zasilanie do 100 tys. klientów
Zobacz także: Tauron pozyskał środki z UE na modernizację sieci