Reklama

Elektroenergetyka

PGE: nawet 25 milionów złotych rocznie na start-upy

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

22 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja Polskiej Grupy Energetycznej, inaugurująca działanie dwóch podmiotów, których zadaniem będzie wspieranie start-upów. Jest to PGE Ventures, czyli działający w strukturach Grupy PGE fundusz CVC oraz spółka PGE Nowa Energia.

,,Atmosfera wokół start-upów zaczęła się w Polsce profesjonalizować. Jest wiele spółek, które liczą na ich świeżość i innowacyjność” - powiedział prowadzący spotkanie Radosław Brzózka.

O apetycie spółki na tą ostatnią cechę mówił też Henryk Baranowski, prezes PGE. ,,Nieodłącznym elementem do budowy silnej gospodarki jest innowacja. Sektor energetyczny to silnik polskiego przemysłu, a smarem, dzięki któremu on działa, jest właśnie innowacja. PGE rozumie te relacje i jako największy w kraju producent energii elektrycznej zwiększa swoje działania w sektorze innowacyjności. Fundusz PGE Ventures ma wspierać rozwój innowacyjności i komercyjnie opłacanych projektów w obrębie grupy” – powiedział. Zdaniem prezesa PGE, powołany przez Grupę fundusz to ,,najbardziej innowacyjny funduszu CVC w energetyce polskiej”.

Zobacz także: Jankowski odchodzi z PGE

O funduszu mówił też Piotr Czak, prezes zarządu PGE Ventures. ,,Start-upy oczekują od dużych korporacji kapitału na rozwój, dostępu do infrastruktury, wspólnego prowadzenia działań marketingowych, a także transferu know-how i dostępu do bazy klientów. Istnieje zatem bardzo duże pole do współpracy. Roczny budżet będzie wynosił od 20 do 22 milionów złotych, będziemy też starali się pozyskać kapitały z zewnątrz”.

Fundusz PGE Ventures ma wspierać rozwój innowacyjności i komercyjnie opłacanych projektów w obrębie grupy. Finansowanie będzie pozyskiwał ze środków własnych oraz od prywatnych inwestorów. Fundusz ma preferować obejmowanie mniejszościowych udziałów w przedsiębiorstwach. Oprócz wkładu finansowego, będzie wnosił także know-how. Z kolei PGE Nowa Energia zajmie się przede wszystkim inkubacją i akceleracją innowacyjnych przedsięwzięć. W sumie, Grupa chce przeznaczać na start-upy nawet 25 milionów złotych rocznie.

Reklama

Komentarze

    Reklama