• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

PGE Energia Odnawialna ogłosiła przetargi na modernizację jednej ze swoich elektrowni

Fot. PGE EO
Fot. PGE EO

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna ogłosiła dwa postępowania przetargowe związane z modernizacją Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka – Żar. Pierwsze z nich dotyczy renowacji zbiornika górnego elektrowni, drugie kompleksowego odnowienia technologicznego obiektu.

- W ramach przeprowadzonych prac zmodernizowane zostaną wszystkie cztery hydrozespoły wraz z instalacjami pomocniczymi, układem wyprowadzenia mocy z generatora, układem zasilania, wentylacji i klimatyzacji oraz układem aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Odnowiona zostanie też wewnętrzna warstwa szczelna zbiornika górnego elektrowni oraz - o ile będzie to potrzebne – asfaltobetonowy ekran na jego dnie - mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Planowana modernizacja - która w przypadku zbiornika zakończy się do końca 2024 r. a w części technologicznej do końca 2027 r. - pozwoli na obniżenie kosztów pracy obiektu oraz dalszą jego eksploatację przez następne 35 lat.

Świadcząca usługi regulacyjne dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)  Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka - Żar należy do najważniejszych obiektów Grupy Kapitałowej PGE.  Zbudowana wewnątrz góry Żar jest nie tylko drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce, ale jedyną elektrownią podziemną w kraju.

Uruchomiono ją 31 grudnia 1979 r. Od tego czasu odgrywa jedną z najważniejszych ról w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), jako ważne źródło mocy szczytowej, regulacyjnej i interwencyjnej. Stanowi naturalny magazyn energii pozwalający reagować na zmieniające się warunki pracy systemu KSE, zapewniając mu stabilną pracę.

W elektrowni pracują cztery hydrozespoły odwracalne (pompo-turbiny), o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min. Hydrozespół posiada wirnika o średnicy 2918 mm, generator-silnik o mocy pozornej 150 MVA i napięciu znamionowym 13,8 kV oraz silnik rozruchowy do pracy pompowej o mocy 8 MW.

Wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni, w tym: hydrozespoły, transformatory blokowe oraz nastawnia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m.

Górny zbiornik elektrowni został wykonany w obwałowaniach z materiału miejscowego i w całości uszczelniony od wewnątrz wielowarstwowym ekranem wodoszczelnym wykonanym z masy asfaltobetonowej. Woda ze zbiornika pobierana jest przez dwuwlotowe ujęcie typu brzegowego, które jest połączone z elektrownią  dwoma  sztolniami  o długości 872 m i średnicy od 4,3 m do 3,2 m. Pojemność energetyczna zbiornika wynosi 2,0 mln m3 wody, co pozwala na pracę generacyjną wszystkich 4 hydrozespołów jednocześnie przez 4 godziny.

Elektrownia przepracowała do tej pory niemal 350 tys. godzin. Aby mogła nadal świadczyć usługi na najwyższym poziomie - określonym i wymaganym przez Operatora Systemu Przesyłowego (PSE) - potrzebuje stopniowego odtworzenia wszystkich układów technologicznych. Planowana modernizacja pozwoli na zmniejszenie wskaźnika awaryjności oraz dotrzymania dyspozycyjności na dotychczasowym lub wyższym poziomie.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji i zastosowaniu nowych technologii oferowanych przez rynek, elektrownia przystosowana zostanie do obowiązujących wymagań w zakresie prawa energetycznego, cyberbezpieczeństwa, zdalnego nadzoru i sterowania oraz świadczenia usług systemowych np. udział w odbudowie zasilania po wystąpieniu BlackOut.

Prowadzona modernizacja nie spowoduje całkowitego wyłączenia elektrowni, za wyjątkiem okresu kilku miesięcy, kiedy prowadzone będą prace na zbiorniku górnym elektrowni. W czasie odstawienia części urządzeń inne będą działać normalnie, świadcząc dotychczasowe usługi.

Ogłoszone przez PGE Energia Odnawialna przetargi prowadzone będą w trybie dialogu konkurencyjnego, co pozwoli na doprecyzowanie zakresu prac i przygotowanie ostatecznej Specyfikacji  Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).(PGE EO)

Komentarze