Reklama

Chemia

PE: przegłosowano regulacje uderzające w Grupę Azoty

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak podała na swoim koncie na serwisie Twitter Komisja ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego, przyjęta została opinia do tzw. rozporządzenia nawozowego, dotycząca m.in. zawartości kadmu w nawozach fosforowych. Regulacje te mogą uderzyć w polską chemię, w szczególności zaś- w Grupę Azoty.

Przegłosowana regulacja ustala wyśrubowane limity kadmu w nawozach. W ciągu dziewięciu lat od wejścia w życie regulacji, zawartość tego pierwiastka w tych produktach wynosić ma maksymalnie 20mg/kilogram. Początkowy poziom ograniczeń, obowiązujący w momencie wejścia nowych przepisów w życie, wynieść ma 60 mg/kg.

Tak określone poziomy uderzą w Grupę Azoty, posiadającej zakadmione złoża surowcowe w Przepisy te będą natomiast na rękę Rosji, która może pochwalić się niską zawartością kadmu w złożach.

Zobacz także: Duszący ciężar regulacji, czyli o unijnym sektorze chemicznym

Jak uważa europoseł Andrzej Grzyb, ustalenie zbyt niskiego poziomu kadmu nie wpłynie na poprawę warunków środowiskowych, a może uzależnić Europę od dostaw fosforanów z kierunku rosyjskiego.

Projekt zmian poparło trzydziestu czterech europosłów przy sprzeciwie piętnastu. Siedemnastu wstrzymało się od głosu.

Komentarze