Reklama

OZE

ZE PAK ukończyło montaż 155 tysięcy modułów PV na Farmie Brudzew

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

W niecałe 180 dni konsorcjum eSoleo i PAK SERWIS ukończyło montaż 155 tysięcy modułów PV o łącznej mocy 70 MW na farmie PV w Brudzewie. Farma budowana jest na terenach pogórniczych. Budowę finansuje konsorcjum Bank Pekao SA, PKO BP oraz mBank.

Farma fotowoltaiczna, która powstaje na terenach pokopalnianych w gminie Brudzew to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce.

Szacuje się, że wolumen Farmy Brudzew w pierwszym roku działalności wyniesie 68 tys. MWh. Energia sprzedawana będzie po stałej cenie indeksowanej począwszy od 2023 roku o roczny wskaźnik inflacji. W skali 15 lat może to być łącznie blisko 300 mln zł. Prowadzona inwestycja wpisuje się w strategię grupy ZE PAK, która zakłada odejście od węgla brunatnego do 2030 roku. Na terenach progórniczych realizowane mają być natomiast kolejne projekty związane z OZE.

Budowa farmy fotowoltaicznej Brudzew jest elementem strategii ZE PAK związanej z rozwojem generacji energii ze źródeł odnawialnych. Będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce, oficjalne oddanie do eksploatacji ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Budżet projektu wynosi 188,9 mln zł.

Wcześniej informowano, że została już zawarta umowa przyłączeniowa z firmą Energa-Operator.

ZE PAK rozpoczął już przygotowania do rozbudowy farmy o 250 MW. Po ukończeniu tego etapu planowana jest kolejna rozbudowa farmy w Brudzewie tak, aby jej łączna moc sięgnęła blisko 1000 MW.

Całość ma być połączona z hydrolizerem do produkcji 100 proc. zielonego wodoru.

Źródło: cire.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama