Reklama

Wiadomości

Wodorowe agregaty prądotwórcze w rozwiązaniach hybrydowych: integracja z panelami słonecznymi i pompami ciepła

Autor. Eneria

W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych i konieczności dekarbonizacji gospodarki, technologie wodorowe stają się coraz bardziej obiecującą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Wśród nich szczególne znaczenie odgrywają wodorowe agregaty prądotwórcze, które w połączeniu z innymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne i pompy ciepła, tworzą innowacyjne i zrównoważone rozwiązania hybrydowe.

Materiał sponsorowany

Czym są wodorowe agregaty prądotwórcze?

Wodorowe agregaty prądotwórcze to urządzenia wykorzystujące wodór do generowania energii elektrycznej. W odróżnieniu od tradycyjnych agregatów spalinowych, które emitują szkodliwe substancje do atmosfery, wodorowe generatory są bezemisyjne, co czyni je rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Energia elektryczna jest wytwarzana w procesie elektrochemicznym, w którym wodór reaguje z tlenem w ogniwach paliwowych.

Prekursorem w produkcji i sprzedaży agregatów zasilanych wodorem jest firma Eneria , która w swoim portfolio ma szeroki zakres rozwiązań w zakresie energetyki. Firma na zeszłorocznych targach GreenPower w Poznaniu zaprezentowała innowacyjny agregat prądotwórczy GEH2 zasilany wodorem na bazie ogniw paliwowych TOYOTY. Przedstawiciel Enerii, Ekspert do spraw rozwiązań hybrydowych Jakub Bigoszewski udzielił wywiadu dla Moto Dziennika z premiery agregatu wodorowego GEH2, który cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. (obejrzyj film na YT).

Reklama

Najważniejszą zaletą agregatu GEH2 jest zdecydowanie jego bezemisyjność. GEH2 jest idealnym rozwiązaniem dla firm i instytucji, które dbają o środowisko naturalne i chcą ograniczać swój ślad węglowy. Szczególnie istotne jest to w kontekście rosnących oczekiwań Unii Europejskiej i globalnych trendów związanych z dekarbonizacją.

Oprócz bezemisyjności, GEH2 wyróżnia się również cichą pracą. Agregat ten jest znacznie cichszy od tradycyjnych agregatów spalinowych, co czyni go idealnym rozwiązaniem do zastosowań w obszarach miejskich i wszędzie tam, gdzie poziom hałasu jest istotnym czynnikiem dla realizacji inwestycji.

Kolejną zaletą jest modułowość - agregaty GEH2 mają możliwość pracy równoległej, co umożliwia łatwe skalowanie mocy wytwórczej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jest to również istotne z punktu widzenia transportu i montażu, ponieważ moduły są stosunkowo niewielkie i lekkie.

Warto również wspomnieć o szybkim czasie reakcji. GEH2 jest w stanie błyskawicznie uruchomić się i dostarczyć energię elektryczną w sytuacjach awaryjnych.

Reklama

Potencjalne zastosowania wodorowych agregatów prądotwórczych GEH2

Zastosowań jest wiele. GEH2 może być wykorzystywany m.in.:

 • w przemyśle, jako awaryjne źródło zasilania lub do zasilania maszyn i urządzeń w miejscach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony,
 • w budownictwie, do zasilania narzędzi i urządzeń na placach budowy,
 • w transporcie, do zasilania pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
 • w sektorze energetycznym, jako element systemów magazynowania energii,
 • w gospodarstwach domowych, jako awaryjne źródło zasilania lub do zasilania domów w miejscach nieosiągalnych dla sieci energetycznej.

Eneria, jako firma działająca w sektorze energetyki, aktywnie angażuje się w rozwój technologii wodorowych i poszerza swoją ofertę o innowacyjne rozwiązania wodorowe. W swoim portfolio ma również agregaty morskie zasilane wodorem, REX H2.

Wodorowe agregaty prądotwórcze, takie jak GEH2 oferowany przez firmę Eneria, stanowią obiecujący element składowy rozwiązań hybrydowych , integrujących różne źródła energii w celu zapewnienia stabilnego i czystego zasilania.

Reklama

Integracja z panelami słonecznymi

Wodorowe generatory doskonale współpracują z panelami słonecznymi, które generują energię elektryczną w ciągu dnia, a nadwyżki mogą być magazynowane w postaci wodoru za pomocą elektrolizy. W nocy lub w pochmurne dni, gdy produkcja energii słonecznej jest ograniczona, wodór może być wykorzystany do zasilania agregatu GEH2, który z kolei wygeneruje prąd elektryczny. Takie rozwiązanie zapewnia całodobowe zasilanie bez potrzeby korzystania z sieci energetycznej lub paliw kopalnych.

Integracja z pompami ciepła

Wodorowe agregaty prądotwórcze mogą stanowić awaryjne źródło zasilania dla pomp ciepła, zapewniając ogrzewanie w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci. Woda demineralizowana, która jest ubocznym produktem elektrolizy doskonale nadaje się jako dolne źródło ciepła do zasilania pompy ciepła.

Zalety zastosowania wodorowych agregatów prądotwórczych w rozwiązaniach hybrydowych:

 • Bezemisyjność: Jak wspomniano powyżej, nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla firm i instytucji, które dbają o środowisko naturalne i chcą ograniczać swój ślad węglowy.
 • Ciągłość zasilania: mogą stanowić awaryjne źródło zasilania w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci. Dodatkowo, mogą być wykorzystywane do zasilania budynków w miejscach nieosiągalnych dla sieci energetycznej.
 • Wszechstronność: mogą być stosowane zarówno do zasilania budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych oraz przemysłowych.
 • Skalowalność: zbudowane są z modułów, co pozwala na łatwe skalowanie ich mocy do indywidualnych potrzeb użytkownika.
 • Szybki czas reakcji: są w stanie błyskawicznie uruchomić się i dostarczyć energię elektryczną w sytuacjach awaryjnych.

Przyszłość wodorowych agregatów prądotwórczych

Technologia wodorowa odegra kluczową rolę w przyszłości energetyki. Wodorowe agregaty prądotwórcze, takie jak GEH2, to dopiero początek rewolucji w tym obszarze. Technologia ta cały czas się rozwija i staje się coraz bardziej wydajna i dostępna cenowo. „Wierzę, że w ciągu najbliższych lat wodór stanie się powszechnie stosowanym źródłem czystej energii elektrycznej, a wodorowe agregaty prądotwórcze znajdą zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki.” Powiedział w wywiadzie dla Moto Dziennika Jakub Bigoszewski.

Wodorowe agregaty prądotwórcze w połączeniu z panelami słonecznymi i pompami ciepła stanowią  więc innowacyjne i zrównoważone rozwiązanie, które może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji gospodarki i ochrony środowiska.

Eneria jest przekonana, że proponowane rozwiązania oparte na zasilaniu wodorem mają ogromny potencjał, aby stać się kluczowym elementem przyszłego systemu energetycznego. Firma zobowiązuje się do dalszego rozwoju technologii wodorowych i oferowania swoim klientom innowacyjnych rozwiązań wodorowych w połączeniu z innymi rozwiązaniami z zakresu OZE, które przyczyniają się do dekarbonizacji gospodarki i ochrony środowiska.

Reklama

Komentarze

  Reklama