Reklama

Wiadomości

Program „Czyste powietrze”. MKiŚ: złożono ponad 100 tys. wniosków

Autor. Canva

W pierwszym półroczu tego roku złożono ponad 101 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Reklama

"W całym 2022 roku wniosków było 158 tysięcy. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki zmianom, które rząd wprowadził w styczniu tego roku. Umożliwiają one skorzystanie z dotacji nawet do 136 200 zł na remont i termomodernizację domu" - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Dodało, że w pierwszym półroczu 2023 roku Polacy złożyli 101 173 wnioski w programie Czyste Powietrze.

Reklama

Resort przypomina, że Program Czyste Powietrze pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne.

Czytaj też

Ministerstwo wskazało też, że skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. "Takie możliwości ofertuje program Czyste Powietrze. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości skorzystało z niego już ponad 635 tysięcy polskich rodzin" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Reklama

Zwrócono również uwagę, że w tym roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynie rekordowa liczba wniosków.

"Największe zainteresowanie programem obserwujemy w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie Czyste Powietrze, a w tym roku już 7181" - podało MKiŚ.

W programie Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła.

Od 3 stycznia br. m.in. podwyższono progi dochodowe osób, które mogą skorzystać ze wsparcia oraz kwoty dotacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama