Reklama

Wiadomości

Orlen idzie w biogaz. Ruszyło postępowanie na projekt i wykonanie instalacji w Jedliczu

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, planuje zbudować w swym zakładzie produkcyjnym w Jedliczu (Podkarpackie) instalację biogazowni. Ogłoszono postępowanie na zaprojektowanie obiektu i jego wykonanie w systemie „pod klucz” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Termin składania ofert to 16 czerwca.

„Orlen Południe zamierza zbudować na terenie zakładu produkcyjnego w Jedliczu instalację biogazowni wraz z obiektami i infrastrukturą przynależną” - podała spółka Grupy Orlen w opublikowanej dokumentacji postępowania na wybór wykonawcy.

Jak wyjaśniono w ogłoszeniu, inwestycja polegała będzie na zaprojektowaniu i budowie w trybie „pod klucz” instalacji biogazowni „wraz z obiektami i infrastrukturą przynależną”. Zaznaczono przy tym, że „instalacja powiązana będzie technologicznie z nowymi instalacjami wybudowanymi dla instalacji Bioetanolu II Generacji”.

Orlen Południe poinformował, że nowy kompleks służył będzie do produkcji biogazu z pozostałości poprocesowej z instalacji produkcyjnej bioetanolu. Surowcem dla instalacji będzie wywar podestylacyjny, przy czym otrzymany biogaz zawierający około 60 proc. metanu po odsiarczeniu i odwodnieniu będzie kierowany do instalacji elektrociepłowni. Przewidywana wydajność instalacji to minimum 1250 metrów sześc. na godzinę.

Reklama

Spółka wskazała, że w prowadzonym postępowaniu na wybór wykonawcy instalacji biogazowni w zakładzie w Jedliczu oferty można składać do 16 czerwca. Jednocześnie przekazała, iż wybór preferowanego oferenta przewidywany jest na styczeń 2025 r., a podpisanie umowy w kwietniu 2025 r.

Czytaj też

Na początku 2023 r. Orlen informował, że budowany przez Orlen Południe kompleks Bioetanolu II Generacji będzie pierwszym tego typu w Polsce. Jak wówczas podawano, plan inwestycji zakładał nakłady na poziomie ok. 1,12 mld zł. Informowano też, że produkcja ekologicznego dodatku do benzyny powinna rozpocząć się w 2025 r.

Orlen Południe, należący do Grupy Orlen, posiada dwa zakłady na południu Polski: w Trzebini i w Jedliczu. Spółka, rozwijająca się w kierunku biorafinerii, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży biopaliw i biokomponentów oraz parafin i rozpuszczalników. Oferuje także produkty uzyskiwane podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama