• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Niemcy: przemysł fotowoltaiczny zaniepokojony zależnością od Chin

Fot. Pixabay

Niemiecki przemysł fotowoltaiczny wyraża coraz większe obawy w związku z głębokim uzależnieniem branży od Chin. Aż 95% paneli słonecznych instalowanych w Niemczech jest wykonywanych przez chińskich producentów.

Jak podaje portal Clean Energy Wire, niemiecka branża fotowoltaiczna jest zaniepokojona głębokim uzależnieniem od chińskich dostawców. Według danych, 95% paneli słonecznych instalowanych w Niemczech jest wykonywanych przez producentów z Chin.

Branża ostrzega, że problemy z łańcuchem dostaw związane z chińską polityką ograniczania przypadków Covid-19 i okolicznościami geopolitycznymi mogą być zagrożeniem dla rozwoju niemieckiej branży źródeł odnawialnych.

Przemysł fotowoltaiczny w Niemczech zaczął ulegać naporowi producentów z ChRL około 2010 roku. Od tamtego czasu moce wytwórcze RFN w tym zakresie praktycznie zanikły.

Dostawcy z Chin zdobyli rynek niemiecki nie tylko niską ceną produkcji, ale także własnym dostępem do strategicznych surowców potrzebnych przy wytwarzaniu paneli fotowoltaicznych. Masowa produkcja ogniw słonecznych w Niemczech „po prostu nie jest już konkurencyjna”, powiedział cytowany przez Clean Energy Wire Manfred Gößl, szef izby handlowej z Bawarii.

W Niemczech działa 58,4 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice; w 2021 roku niemieckie elektrownie słoneczne wygenerowały 238 TWh energii elektrycznej.

Komentarze