Reklama

Wiadomości

Największa na świecie turbina wiatrowa rozpoczęła pracę

Turbina wiatrowa Vestas V236-15 MW
Turbina wiatrowa Vestas V236-15 MW
Autor. Vestas / Materiały prasowe

W Danii uruchomiono największą turbinę wiatrową na świecie. Technologia może okazać się przełomowa w sektorze energetyki odnawialnej.

Reklama

Największa na świecie prototypowa turbina wiatrowa Vestas V236-15 MW jest obecnie poddawana testom wydajności w ośrodku testowym Østerild w zachodniej części kraju. Szeroko zakrojony program badań ma zweryfikować możliwości turbiny przed uzyskaniem certyfikacji i rozpoczęciem produkcji seryjnej.

Reklama

Model V236-15 MW został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w lutym ubiegłego roku. Gondola jest zwieszona na wysokości 280 metrów, co czyni go także najwyższą turbiną wiatrową na świecie.

Czytaj też

Możliwości techniczne pozwalają wygenerować ok. 80 GWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy na zasilenie ok. 20 tysięcy gospodarstw domowych, a wraz z tymi liczbami idą ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Producent deklaruje, że w ten sposób uda się zaoszczędzić ponad 38 tysięcy ton CO2 rocznie, co odpowiada pracy 25 tysięcy samochodów osobowych.

Reklama

Vestas V236-15 MW znajdzie także zastosowanie w sektorze offshore. Model został wybrany jako podstawowa jednostka przyszłej morskiej elektrowni wiatrowej Atlantic Shores w New Jersey, a także do projektów Empire Wind 1 i Empire Wind 2 w Nowym Jorku.

Jeżeli projekt przejdzie pomyślnie wszystkie testy, kolejna, tym razem seryjna turbina, powstanie na duńskiej farmie wiatrowej Frederikshavn w północnej części kraju

Reklama

Komentarze

    Reklama