Reklama

Wiadomości

Największa dotacja z UE na wodorowe projekty Orlenu

Wodór (zdj. ilustracyjne)
Wodór (zdj. ilustracyjne)
Autor. MegiasD / Envato Elements

Projekt Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland, realizowany przez Orlen, otrzymał 62 mln euro bezzwrotnego dofinansowania m.in. na ogólnodostępne stacje tankowania wodoru i instalacje do produkcji H2.

W ramach konkursu CEF Alternative Fuels Infrastructure Facility ogłoszonego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) wyłoniono 42 projekty, do których trafiły 424 mln euro. Łącznie 120 mln euro przekazano na przedsięwzięcia związane z wodorem, a ponad połowa tej kwoty - 62 mln euro – otrzymał projekt realizowany przez Orlen – Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. Wsparcie uzyskane przez płocki koncern jest największym w obszarze wodoru, jakie przyznano w grantach z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”.

Finansowanie z UE pomoże w realizacji trzeciej fazy projektu, w ramach której Orlen planuje zbudować 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru, rozmieszczone na sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) w kilku lokalizacjach w Polsce. Trzecia faza zakłada również budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru, wytwarzanego w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Taka instalacja powstanie w Szczecinie.

W fazie dwóch pierwszych etapów projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland Orlen zaczął budowę 8 stacji tankowania wodoru w Polsce i instalacji do produkcji H2 we Włocławku. Z funduszu „Łącząc Europę” na ten cel przekazano dofinansowanie w wysokości 70 mln zł. W ramach pozyskanych środków Orlen uruchomił już dostawy paliwa wodorowego dla pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu, prowadzone są testy stacji tankowania wodoru w Katowicach. Kolejne stacje powstaną w Warszawie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Pile oraz Włocławku. Będą ogólnodostępne, zarówno dla pojazdów osobowych i ciężarowych, jak i autobusów komunikacji miejskiej.

Reklama

Inwestycje w projekty związane z produkcją wodoru i infrastrukturą dla H2 to element Strategii Wodorowej Orlen. Do 2030 roku koncern planuje rozbudować sieć stacji tankowania wodoru do ponad 100 punktów w Polsce, Czechach i Słowacji. Do końca dekady moc elektrolizerów do produkcji H2 wyniesie około 1 GW. Do roku 2030 Orlen będzie produkować ponad 130 tys. ton czystego wodoru.

Jak mówi Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Orlen, wodór będzie kluczowym elementem transformacji energetycznej i ma do odegrania istotną rolę zarówno w transporcie, jak i przemyśle. – Zeroemisyjna komunikacja miejska jest szczególnie ważna w dużych miastach, które na ten cel mogą pozyskać dofinansowanie z NFOŚiGW i programów unijnych. Razem z samorządami w całej Polsce, rozwijamy ten rodzaj transportu. Na przykładzie otrzymanego dofinansowania widzimy, że to właściwy kierunek, zbieżny z tym, który wyznaczyły unijne instytucje – ocenia.

Orlen / Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama