Reklama

Wiadomości

Historyczny moment. Świat inwestuje w projekty solarne więcej niż w naftowe

Autor. Envato

W 2023 roku po raz pierwszy w historii na świecie zainwestuje więcej pieniędzy w instalacje słoneczne niż w projekty związane z wydobyciem ropy.

Reklama

Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), w 2023 roku światowe gospodarki wydadzą więcej pieniędzy na inwestycje w fotowoltaikę i inne instalacje solarne niż na inwestycje związane z wydobyciem ropy naftowej. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii.

Reklama

Jak podaje MAE, wydatki na inwestycje solarne pochłoną w 2023 roku ok. 382 miliardy dolarów, podczas gdy wydatki na inwestycje naftowe - 371 mld. Całościowo, wydatki energetyczne świata sięgną w bieżącym roku poziomu 2,8 biliona dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty (ok. 1,7 bln) zostanie przeznaczona na technologie nisko- i zeroemisyjne. Wydatki na paliwa kopalne będą oscylować w okolicach 1 bln dolarów.

„Dziś na jednego dolara wydawanego na paliwa kopalne przypada dolar i 70 centów wydawanych na czystą energię. Pięć lat temu ten wskaźnik wynosił jeden do jednego” - powiedział cytowany przez Agencję Reutera Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Reklama

Za 90% światowych wydatków energetycznych odpowiadają państwa rozwinięte oraz Chiny.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (1)

  1. Keniak75

    Setki tysięcy hektarów pod panelami fotowoltaicznymi co to za ekologia ekologia to by była jak by na tych hektarach sadzić lasy wszystko to to tylko bilionowy biznes wprowadzany na siłę przez pseudo ekologów

Reklama