Reklama

Wiadomości

Historyczny moment. Świat inwestuje w projekty solarne więcej niż w naftowe

Fot. Envato

W 2023 roku po raz pierwszy w historii na świecie zainwestuje więcej pieniędzy w instalacje słoneczne niż w projekty związane z wydobyciem ropy.

Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), w 2023 roku światowe gospodarki wydadzą więcej pieniędzy na inwestycje w fotowoltaikę i inne instalacje solarne niż na inwestycje związane z wydobyciem ropy naftowej. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii.

Jak podaje MAE, wydatki na inwestycje solarne pochłoną w 2023 roku ok. 382 miliardy dolarów, podczas gdy wydatki na inwestycje naftowe - 371 mld. Całościowo, wydatki energetyczne świata sięgną w bieżącym roku poziomu 2,8 biliona dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty (ok. 1,7 bln) zostanie przeznaczona na technologie nisko- i zeroemisyjne. Wydatki na paliwa kopalne będą oscylować w okolicach 1 bln dolarów.

„Dziś na jednego dolara wydawanego na paliwa kopalne przypada dolar i 70 centów wydawanych na czystą energię. Pięć lat temu ten wskaźnik wynosił jeden do jednego” - powiedział cytowany przez Agencję Reutera Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Za 90% światowych wydatków energetycznych odpowiadają państwa rozwinięte oraz Chiny.

YouTube cover video

Komentarze