• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Globalny gigant OZE rozpoczyna budowę nowej farmy wiatrowej w Polsce

Fot. Unsplash

Iberdrola rozpoczyna w Polsce budowę nowej lądowej farmy wiatrowej Korytnica II - poinformowała we wtorek hiszpańska spółka energetyczna. Nowa farma ma produkować 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych

Zgodnie z informacją Iberdroli farma wiatrowa Korytnica II ma mieć moc zainstalowaną 50,4 MW, będzie zlokalizowana w województwie mazowieckim obok istniejącej już farmy Korytnica I (82,5 MW). Nowa farma będzie wyposażona w 14 turbin wiatrowych Vestas o mocy 3,6 MW. "Nowo wybudowana farma wyprodukuje 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych" - przekazała firma.

"Produkcja z farmy wiatrowej Korytnica II będzie sprzedawana także w drodze umowy zakupu energii (PPA) z wiodącym producentem energii odnawialnej Statkraft, wspartej kontraktem na różnice kursowe (CfD), uzyskanym na czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021" - wskazano w informacji prasowej.

Czytaj też

Iberdrola przypomniała, że obecne trwają prace modernizacyjne na terenie istniejącej stacji 30/110kV Pniewnik, które umożliwią przyłączenie elektrowni do sieci. "Instalacja drugiego transformatora (30/110kV; 63MVA) umożliwi przyłączenie elektrowni wiatrowej +Korytnica II+ do sieci dystrybucyjnej +Wind Field Korytnica+" - wyjaśniono.

Elektrownia wiatrowa ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2023 r. Wraz z działającymi już elektrowniami Zopowy (30MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnica I (82,5 MW), zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW.

Iberdrola to hiszpańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bilbao produkujące energię elektryczną. Zgodnie z informacją spółki firma obsługuje ponad 31 milionów klientów w 12 krajach. Jest największym hiszpańskim koncernem energetycznym o największej wartości giełdowej. Spółka jest notowana na giełdzie Euro Stoxx 50.

Źródło:
PAP

Komentarze