Reklama

Wiadomości

Europa bije rekord produkcji energii z OZE. Znamy wyniki

Autor. Unsplash

W ubiegłym roku pierwszy raz w Europiej wyprodukowano więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych niż z gazu.  

Reklama

Z analiz przeprowadzanych przez think tank Ember Climate, w ubiegłym roku ok. 22 proc. energii elektrycznej pochodziło z wiatru oraz słońca, co stanowi dotychczasowy rekord europejskiej produkcji elektryczności z OZE.

Reklama

Na drugim miejscu uplasował się gaz z prawie 20 proc. w europejskim miksie energetycznym. To o jeden punkt procentowy niż w 2021 roku.  

Według Ember Climate w zeszłym roku wiatr i słońce wygenerowały łącznie 623 terawatogodziny. Na pierwszym miejscu podium są Niemcy, które w 2022 roku wygenerowały najwięcej energii z OZE spośród wszystkich państw UE - 126 TWh z wiatru i 59 TWh ze słońca, jednak udział procentowy obu źródeł w niemieckim miksie elektroenergetycznym był niższy w porównaniu z innymi krajami UE.

Reklama

Czytaj też

Z analizy wynika, że w ubiegłym roku UE wyprodukowała 203 TWh energii elektrycznej ze słońca. To o 39 TWh więcej niż w 2021 roku, co odpowiada wzrostowi o 24 proc. - wzrost dwukrotnie większy rdr. Największe postępy w rozbudowie farm fotowoltaicznych poczyniły Niemcy, Hiszpania oraz Polska.

Jeśli chodzi o udział wytwarzania energii ze słońca, w rankingach przoduje Holandia z 14 proc. całkowitego miksu elektroenergetycznego, a następnie Grecja i Węgry (oba państwa po 13 proc.). Według danych, Niemcy pozyskują prawie 10 proc. swojej energii elektrycznej z fotowoltaiki.

UE wyprodukowała 420 TWh energii elektrycznej z wiatru w 2022 r. - o 33 TWh więcej niż w 2021 r. „Wzrost energii wiatrowej był spowodowany znacznymi wzrostami w Niemczech, a także w Szwecji i Polsce" – czytamy w analizie. Dane Ember Climate wskazują, że największy udział energii wiatrowej – wynoszący ponad 50 proc. – ma Norwegia, następnie Litwa z prawie 40 proc. i Irlandia z ok. 35 proc.

Reklama

Komentarze

    Reklama