Reklama

Wiadomości

Badanie: ponad czterech na pięciu posiadaczy OZE zadowolonych ze swojej inwestycji

Fot. Canva

Ponad czterech na pięciu posiadaczy odnawialnych źródeł energii jest zadowolonych ze swojej inwestycji – wynika z badania „Energetyczne wybory Polaków” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Woltair Polska.

Reklama

Według badania, którego wyniki zostały opublikowane w poniedziałek, ponad połowa posiadaczy fotowoltaiki i pomp ciepła (odpowiednio 55 proc. i 59 proc.) ma obawy związane z czasowym odcięciem energii w sezonie grzewczym. Wśród osób nieposiadających własnego źródła prądu i/lub ciepła ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo przekracza 60 proc.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Osoby inwestujące w OZE, które wzięły udział w badaniu, jako główne powody, które zachęcają ich do zakupu, wskazują oszczędność i obniżenie rachunków. Tak deklaruje 40 proc. posiadaczy pomp ciepła i 54 proc. właścicieli fotowoltaiki.

Z badania wynika też, że duża część posiadaczy instalacji OZE planuje ich rozbudowę w ciągu najbliższych trzech lat. Dotyczy to 36 proc. właścicieli fotowoltaiki i 30 proc. właścicieli pomp ciepła.

Jak podano w komunikacie dotyczącym wyników badania, większość inwestorów sfinansowała zakup ze środków własnych (65 proc. fotowoltaika i 55 proc. pompy ciepła). Z dotacji skorzystała ok. 1/3 kupujących.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą ARC na ogólnopolskiej próbie 600 dorosłych osób – właścicieli nieruchomości wymagających ogrzewania, zarówno posiadających, jak i nieposiadających instalacji OZE.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama