Reklama

OZE

Trzy kraje UE chcą za miliardy euro wybudować rurociąg na wodór

Fot. TeaMeister / Flickr

Hiszpania, Portugalia oraz Francja zamierzają zbudować podwodny rurociąg, którym transportowany będzie wodór - informuje Reuters. Wartość inwestycji liczona jest w miliardach euro.

Reklama

Agencja zauważa na wstępie, że napaść Rosji na Ukrainę wzmocniła dążenia Europy do zbudowania poważnej alternatywy w sektorze źródeł odnawialnych. Już co najmniej kilka krajów zgłasza aspiracje do bycia hubami dla zielonego wodoru - są wśród nich m.in. wspomniane wyżej Francja, Portugalia oraz Hiszpania, które tym razem postanowiły połączyć siły.

Reklama

Reuters podaje, że wśród tematów dzisiejszego spotkania przywódców w/w krajów z Ursulą von der Leyen są harmonogram oraz finansowanie inwestycji.

Czytaj też

Koszt jej realizacji opiewa na około 2-3 miliardy euro, ale są to jedynie szacunki, do których należy podchodzić z ostrożnością. Dzięki tym środkom zbudowany ma zostać wodorociąg łączący Barcelonę z Marsylią. Po modyfikacjach będzie on mógł przesyłać również pewne ilości gazu ziemnego.

Reklama

Eksperci i źródła na które powołuje się agencja uważają, że optymistycznym założeniem jest ukończenie budowy w latach 2027 - 2030. Na tym etapie określenie dokładnej daty jest trudne, ponieważ nieznana jest jeszcze skala wyzwań, z którymi przyjdzie mierzyć się inwestorom.

Reklama

Komentarze

    Reklama