Reklama

OZE

MKiŚ: Liczba prosumentów przekroczyła 650 tys.

fot. Flickr
fot. Flickr

Liczba prosumentów prawdopodobnie przekroczyła 650 tys. w II poł. lipca br., poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

"Z końca maja [....] to jest 566 308 instalacji. Biorąc pod uwagę miesięczne przyrosty, które jesteśmy w stanie zaobserwować z wcześniejszych okresów, mogę powiedzieć, że prawdopodobnie w tej chwili, w II połowie lipca jest to ponad 650 tys." - powiedział Zyska podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

"Widać spektakularny przyrost rozwoju ruchu prosumenckiego i tych instalacji, [....] które też służą zasilaniu naszych domowych instalacji" - dodał.

Przypomniał, że na koniec maja moc zainstalowana w samych instalacjach prosumenckich wynosiła 3 694 MW, a wszystkie instalacje w Polsce z dużymi, tzw. zeroemisyjnymi źródłami energii i farmami fotowoltaicznymi to 4 973,1 MW.

"W tej chwili jest to na pewno dużo więcej. Czekamy na aktualne dane z Agencji Rynku Energii" - dodał.
Według danych Agencji Rynku Energii na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4 973,1 MW. Oznacza to wzrost o 119,8% w stosunku do maja 2020 r. Natomiast przez cały maj 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o 240,3 MW.

Reklama
Reklama

Stan mocy elektrycznej zainstalowanej dla wszystkich rodzajów źródeł (konwencjonalnych i odnawialnych) wzrósł w maju do 52,2 GW, w tym dla OZE 13,6 GW (26%).

źródło: cire.pl

Komentarze