Reklama

OZE

Irak podpisał umowę z firmą z ZEA na budowę elektrowni słonecznych

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Władze Iraku zawarły umowę z przedsiębiorstwem Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) na budowę pięciu elektrowni słonecznych. Do podpisania dokumentu doszło w Bagdadzie w obecności premiera Iraku Mustafy al- Kadhimiego.

"Jest to pierwszy praktyczny krok ze strony irackiego rządu w kierunku alternatywnych źródeł energii. To czyste i odnawialne źródło, które pomoże w zaspokojeniu potrzeb energetycznych Iraku" - podała państwowa iracka agencja prasowa INA.

Moc każdej elektrowni ma wynosić 1000 megawatów i zostaną one wybudowane w kilku częściach kraju. Przedsiębiorstwo Masdar przekazało, że elektrownie powstaną w prowincji Zi Kar na południu kraju, mieście Ramadi w centralnym Iraku, w Mosulu na północy oraz w mieście Amara na południowym wschodzie Iraku.

Jak przekazała agencja AP, władze Iraku liczą na to, że umowa pomoże w złagodzeniu problemów z zaopatrzeniem w energię elektryczną. Choć Irak jest jednym z głównych producentów ropy naftowej, codziennie zdarzają się tam przerwy w dostawach prądu. Kłopoty energetyczne kraju wynikają m.in. z korupcji i przestarzałej infrastruktury.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze