Reklama

OZE

Indie rozpoczynają budowę największego na świecie parku energii odnawialnej

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Premier Indii Narendra Modi oficjalnie zainaugurował we wtorek budowę megaparku, który ma mieć potencjał 30 gigawatów (GW) energii odnawialnej i będzie największym na świecie tego typu obiektem.

Hybrydowy Park Energii Odnawialnej w dystrykcie Kutch w Gudżaracie będzie największym parkiem energii odnawialnej w kraju - poinformowało biuro premiera przed wizytą Modiego w tym miejscu.

„Hybrydowy park energii odnawialnej będzie największy na świecie i będzie generował 30 000 megawatów energii” - zacytował premiera AFP podczas ceremonii.

Na powierzchni 72,600 hektarów, będzie wydzielona strefa parku hybrydowego do magazynowania energii wiatrowej i słonecznej oraz oddzielną strefę do wytwarzania energii wiatrowej - poinformowało biuro premiera Indii.

Reklama

Reklama

Na początku tego roku indyjski minister energetyki i odnawialnych źródeł energii RK Singh powiedział, że do 2030 r. w tym kraju 60% zainstalowanej energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł czystej energii.

Oczekuje się, że Indie będą najszybciej rosnącym rynkiem zapotrzebowania na energię w nadchodzących dziesięcioleciach, zakładają uzyskanie 510 GW mocy odnawialnej do 2030 r., w tym 60 GW z energii wodnej. 

W tym roku indyjskie moce w OZE, w tym energii wodnej i projektów w fazie rozwoju, to około 190 GW - poinformował w lipcu minister.

Według raportu BP Energy Outlook 2020, w Indiach nastąpi wzrost OZE do 2050 roku we wszystkich scenariuszach. Wzrost energii odnawialnej będzie intensywny w trzech scenariuszach BP, ze średnim rocznym wzrostem w przedziale 9%-13% -  przekazał BP. 

Reklama

Komentarze

    Reklama