Reklama

OZE

Iberdrola chce potroić swoje moce w OZE

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Hiszpański gigant energetyczny Iberdrola planuje zainwestować 150 miliardów euro, aby potroić swoje moce odnawialne do 2030 roku - przekazała spółka, informując o wzroście zysku netto i inwestycjach w odnawialne źródła energii w 2020 roku.

W ubiegłym roku Iberdrola zainwestowała rekordowe 9,24 mld euro, co oznacza wzrost o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. Aż 91% inwestycji przeznaczono na rozwój nowych projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii i sieci elektroenergetycznych.

„W tej dekadzie planujemy zainwestować 150 miliardów euro, aby potroić naszą moc odnawialną i podwoić aktywa sieciowe” - powiedział w oświadczeniu prezes Iberdroli Ignacio Galán.

Iberdrola obecnie rozwija swój plan inwestycyjny do 2025 roku, który przewiduje inwestycje w wysokości 75 miliardów euro w ciągu pięciu lat i podwaja wydatki, aby osiągnąć 150 miliardów euro do 2030 roku.

Oczekuje się, że inwestycja zwiększy moc zainstalowaną firmy do 95 gigawatów (GW) do 2030 roku i podwoi obecną moc do 60 GW w 2025 roku.

W ramach funduszy naprawczych Unii Europejskiej Iberdrola proponuje 150 projektów w samej Hiszpanii, w tym projekty dotyczące zielonej generacji, inteligentnych sieci, magazynowania i efektywności energetycznej.

Reklama
Reklama

Iberdrola spodziewa się, że ekologiczny wodór będzie kolejnym ważnym obszarem wzrostu dla firmy w nadchodzącej dekadzie, odzwierciedlając pogląd francuskiego giganta naftowego Totalu, którego szef Patrick Pouyanné powiedział w tym tygodniu, że koncern wykazuje „ogromne zainteresowanie wodorem” i chce zostać jego producentem na dużą skalę.

Trzy miesiące temu inny europejski gigant energetyczny, włoski Enel, powiedział, że planuje zainwestować aż 160 miliardów euro do 2030 roku w zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, dekarbonizację i infrastrukturę sieciową w ramach nowego planu.

Komentarze