Reklama

OZE

Hiszpania: Naturgy i Energas zbudują potężny zakład produkcji zielonego wodoru

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Hiszpańskie przedsiębiorstwo publiczne Naturgy i operator systemu gazowego Enagas łączą siły, aby zbudować fabrykę zdolną do produkcji 9 tys. ton czystego wodoru rocznie, paliwa, które, jak mają nadzieję decydenci, może pomóc obniżyć emisje dwutlenku węgla z przemysłu.

Pełna słonecznych równin i dobrze rozwiniętej infrastruktury gazowej Hiszpania pragnie przewodzić międzynarodowym wysiłkom na rzecz obniżenia wysokich kosztów produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii.

Naturgy i Enagas powiedzieli w oświadczeniu, że zbudują elektrownię słoneczną do zasilania instalacji elektrolizy w celu rozszczepienia wody na wodór i tlen w pobliżu elektrowni węglowej w północno-zachodniej Hiszpanii, którą Naturgy zamknęła w zeszłym roku - podkreśla Reuters. 

Instalacja słoneczna będzie miała moc 400 MW, a elektrolizer do 60 MW. Hiszpania zamierza zainstalować 4 GW mocy do 2030 r., co stanowi jedną dziesiątą celu Unii Europejskiej dla całego bloku do tej daty.

Reklama

Reklama

Inny hiszpański koncern energetyczny, Iberdrola, pracuje obecnie nad zwiększeniem zakresu własnych projektów wodorowych i stara się o fundusze unijne na budowę 800 MW mocy elektrolizerów w Hiszpanii do 2027 roku.

Naturgy i Enagas szukają również wsparcia dla swojego projektu w ramach pakietu ratunkowego o wartości 750 miliardów euro który UE zebrała, aby pomóc swoim gospodarkom wyjść z recesji wywołanej koronawirusem. Firmy nie podały, kiedy powstanie fabryka, ani jaki będzie rozmiar inwestycji.

Bruksela chce, aby państwa członkowskie przeznaczały 37% tego pakietu na projekty, które mogą pomóc w redukcji gazów cieplarnianych.

Reklama

Komentarze

    Reklama