Reklama

Ropa

Orlen zabezpiecza swoje czeskie aktywa. Podpisano umowę z Chorwatami

Jak donosi serwis euro.cz, spółka Unipetrol, będąca własnością grupy Orlen, podpisała kontrakt na długoterminowe dostawy ropy naftowej z chorwacką firmą Jadranski Naftovod, która jest operatorem m.in. części gazociągu Adria. Będą to pierwsze dostawy surowca z południowej Europy, gdzie produkuje się ropę lżejszą niż ta rosyjska, która dominuje na rynkach.

Spółka Jadranski podpisała umowy również z holenderską firmą Vitol i inną chorwacką firmą- Crodux. Łączna wartość umów to prawie 74 miliony złotych.

 

Projekt spotkał się z poparciem władz Republiki Czeskiej, które uważają, że dywersyfikacja kierunków dostaw będzie ważnym narzędziem dla podwyższenia bezpieczeństwa energetycznego.

 

Unipetrol operuje w Czechach dwoma rafineriami- Kralupy i Litwinów. Ich łączna zdolność produkcyjna to około 8,7 mln ton ropy rocznie. Czeska spółka podpisała obecnie aneks do umowy z jej polskim właścicielem. Ma on zapewnić bezpieczeństwo dostaw do rafinerii w Litwinowie do 2019 roku.

 

Czeskie rafinerie to dla PKN Orlen jedne z najcenniejszych aktywów w portefu grupy. Uruchomienie nowej trasy dostaw ropy do wspomnianych zakładów zwiększa ich niezależność wobec kluczowego dostawcy rosyjskiego umożliwiając wzrost importu surowca z Bliskiego Wschodu.

 

Zobacz także: Nowa trasa dostaw zwiększa niezależność Orlenu [ANALIZA]

Komentarze