Reklama

Portal o energetyce

Open Skies nad Rosją

  • Fot. airbusgroup.com

Od poniedziałku eksperci z USA i Norwegii wykonują loty obserwacyjne nad terytorium Federacji Rosyjskiej w ramach traktatu Open Skies.Loty w dniach 5-10 sierpnia będzie odbywał amerykański samolot Boeing OC-135B z mieszaną załogą. W jej skład wchodzą eksperci amerykańscy i norwescy, oraz rosyjscy obserwatorzy. Ci ostatni będą nadzorować zgodność działań z umową między narodową. Nie ujawniono dotąd, nad jakimi instalacjami wojskowymi będzie prowadzona obserwacja.

 Czytaj również - Rosjanie rozpoczęli inspekcje nad USA

Jest to operacja w ramach porozumienia Open Skies, które weszło w życie 1 stycznia 2002 roku, pomiędzy 34 krajami. Celem tych działań jest wzajemna kontrola sił zbrojnych sygnatariuszy, oraz ich aktywności.

 Czytaj też - Radar dalekiego zasięgu Woroneż gotów do prób 

Specjalnie do tych działań obserwacyjnych amerykanie zmodyfikowali trzy maszyny do wykrywania skażeń i rozpoznawania pogody Boeing WC-135B. Noszą one oznaczenia OC-135B Open Skies i zostały wyposażone w odpowiednie systemy rozpoznawcze i obserwacyjne, również w podczerwieni oraz radar. Jeden samolot tego typu operuje właśnie nad terytorium Federacji Rosyjskiej.
(JS)

Komentarze