Reklama

Ropa

OPEC: Średnia cena ropy spadła poniżej 40$

  • Fot. SpaceX
    Fot. SpaceX

Średnia cena ropy naftowej pozyskiwanej z krajów OPEC (OPEC Reference Basket) spadła poniżej 40 $ za baryłkę. W efekcie zysk kartelu za ten rok wyniesie ok. 550 miliardów dolarów - o połowę mniej niż w latach poprzednich.

Na aukcji odbywającej się w piątek 13 listopada cena ropy, która jest sprzedawana w 12 krajach członkowskich OPEC spadła do 39,21 $ za baryłkę.

Mimo znaczących strat kartelu, osiągającego w poprzednich latach zysk rzędu 1 biliona dolarów, kraje OPEC, pod naciskiem Arabii Saudyjskiej, nadal zamierzają realizować dotychczasową strategię. Na początku grudnia w Wiedniu odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego zostaną ustalone kwoty produkcyjnych.

W poniedziałek, 16 listopada, utrzymał się spadkowy trend na rynkach ropy. Cena za baryłkę ropy Brent spadła o prawie 2% (do 43,60 $), WTI stracił około 1% (do 40,30 $). Cena OPEC Reference Basket jest definiowana, jako średnia cena dwunastu gatunków surowca, który jest produkowany w państwach tworzących kartel. Gatunki te to: Saharan Blend (Algeria), Girassol (Angola), Oriente (Ekwador), Iran Heavy (Iran), Basra Light ( Irak), Kuwait Export (Kuwejt), Es Sider (Libia), Bonny Light (Nigeria), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Arabia Saudyjska), Murban (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Merey (Wenezuela). 

Zobacz także: IEA: Kraje Zatoki zwiększą udziały w globalnym rynku naftowym

Zobacz także: Putin: kraje G20 kupują ropę od ISIS

Reklama

Komentarze

    Reklama