Reklama

Gaz

Oddano do użytku gazociąg Gustorzyn - Odolanów

W ramach podsumowania programu inwestycyjnego w dniu 7 października br. odbyło się otwarcie kolejnego z kluczowych gazociągów przesyłowych relacji Gustorzyn - Odolanów.

W uroczystości wziął udział wicepremier Janusz Piechociński, Marzena Wodzińska (członek zarządu Województwa Wielkopolskiego), Andżelika Możdżanowska (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) oraz członkowie zarządu Gaz - Systemu. 

Liberalizacja rynku gazu w Polsce, zapewniająca odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego, jest jednym z kluczowych wyzwań na najbliższe lata – powiedział Janusz Piechociński. Zwrócił on także uwagę na zmiany, jakie zaszły w kwestii rozbudowy połączeń krajowych oraz transgranicznych: „Jeszcze 5 lat temu polska zależność gazowa od jednego dostawcy przekraczała 90 proc. Dzisiaj techniczne możliwości naszego systemu przesyłowego pozwalają w ponad 90 proc. na import z kierunku innego niż wschodni. Polska może importować nawet do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie z krajów UE” - deklarował minister. 

Projekt gazociągu Gustorzyn-Odolanów został dofinansowany kwotą ponad 194 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji to ponad 511 mln zł. Rurociąg stanowi modernizację istniejącego układu przesyłowego Odolanów - Gustorzyn - Mogilno. Dzięki niej możliwy będzie transport surowca w dwóch kierunkach, zależnie od potrzeb systemu, z równoczesnym odbiorem z podziemnych magazynów gazu zarówno w Mogilnie jak i Wierzchowicach. 

Gazociąg Gustorzyn - Odolanów ma średnicę 700 mm i długość 168 km. Zlokalizowany jest na obszarze województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zobacz także: Gaz - System podsumowuje rok gazowy 2014 / 2015

Zobacz także: Nowy gazociąg zwiększy bezpieczeństwo północno-wschodniej Polsk

Reklama

Komentarze

    Reklama