Reklama

Górnictwo

Nowe inwestycje Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Na terenach po kopalni Krupiński w gminie Suszec (Śląskie) ma powstać centrum produkcyjno-remontowe grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), które zatrudni blisko 150 osób – podała w piątek spółka. Dodała, że koszt inwestycji to ok. 60 mln zł.

Budowa centrum ma przynieść korzyści finansowe zarówno JSW, należącym do grupy JSW Jastrzębskim Zakładom Remontowym (JZR), jak i gminie. Swój plan przedstawiciele JZR oraz JSW zaprezentowali podczas spotkania z lokalnymi władzami.

 

W przedsięwzięciu zagospodarowania terenów pogórniczych uczestniczyć mają także spółka JSW Innowacje oraz Główny Instytut Górnictwa (GIG). "Ich zadanie będzie polegało na przygotowaniu kolejnych projektów wykorzystujących potencjał gminy oraz infrastrukturę byłej kopalni Krupiński” - wskazała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

 

„Rozwój JZR, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej JSW, pozwoli zoptymalizować dostawy wybranych produktów potrzebnych do bieżącej działalności kopalń niezależnie od cykli koniunkturalnych zachodzących w gospodarce” - dodała.

 

W końcu marca tego roku JSW przekazała nierentowną kopalnię Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu likwidacji. Była to część umowy z obligatariuszami jastrzębskiej spółki. Część majątku, m.in. pokopalniane budynki, została w JSW. To właśnie na tych terenach powstanie centrum.

 

Początek prac inwestycyjnych zaplanowano na pierwszą połowę 2018 r., a rozpoczęcie przyjęć nowych pracowników - na ostatni kwartał 2018 r. Pierwsze elementy tras przenośników ścianowych, rurociągów, szyny jezdne oraz krążniki do przenośników taśmowych mają zjechać z linii produkcyjnych już na początku 2019 r.

 

„Dostarczanie do JSW gotowych produktów wytwarzanych przez tzw. własne zasoby JZR zagwarantuje spółce ich dostępność oraz wysoką jakość w najkorzystniejszej, rynkowej cenie. Inwestycja przyczyni się do modernizacji i unifikacji stosowanych w JSW maszyn i urządzeń górniczych, poprawiając dostęp do innowacyjnych rozwiązań” - powiedział prezes JZR Rafał Rychter.

 

Główne nakłady inwestycyjne zostaną poniesione na modernizację i budowę nowych hal produkcyjnych, a także na zakup nowoczesnego parku maszynowego. Dzięki uruchomieniu przez JZR produkcji w Suszcu powstaną nowe miejsca pracy. W samych JZR zatrudnienie znajdzie ok. 150 osób, głównie spawaczy. Kolejne miejsca pracy powstaną u poddostawców oraz podwykonawców.

 

„Gmina Suszec, tak jak obiecywaliśmy przekazując kopalnię Krupiński do SRK, nie została pozostawiona sama sobie. Dzięki planowanym przez JSW inwestycjom powstaną tu nowe miejsca pracy, wzrośnie potencjał regionu i, co ważne, nadal będą wpływały na konto gminy podatki, na przykład od nieruchomości” - powiedział prezes JSW Daniel Ozon. Zaznaczył, że zapowiadana inwestycja to początek – JSW ma kolejne plany, trwa ich opracowywanie przez JSW Innowacje oraz GIG.

 

„Na rozwoju JZR skorzystają wszystkie zaangażowane strony. JZR ugruntuje wysoką pozycję na rynku m.in. dzięki zwiększeniu specjalizacji i unowocześnieniu technologii. JSW zyska łatwiejszy i szybszy dostęp do nowych produktów, ograniczy postoje produkcyjne i monopolizację rynku oraz zoptymalizuje koszty, a to przyczyni się do wzrostu wartości grupy kapitałowej” - wskazał Ozon.

 

JSW jest liderem w produkcji węgla koksowego. W tym roku, po dwóch latach dekoniunktury na rynku węgla i koksu, spółka zaczęła dawać zyski. Po dziewięciu miesiącach grupa JSW osiągnęła blisko 1,8 mld zł zysku netto, wobec 286,4 mln zł straty w tym samym czasie zeszłego roku. EBITDA grupy kapitałowej po dziewięciu miesiącach osiągnęła wartość 2 mld 822,1 mln zł, wobec 360,9 mln zł w porównywalnym okresie 2016.

 

Od początku roku do końca września kopalnie JSW wyprodukowały 11,3 mln ton węgla, a koksownie grupy - 2,6 mln ton koksu. Udział węgla koksowego w łącznej produkcji wyniósł 71,7 proc., wobec 67,5 przed rokiem. Średnia cena węgla z JSW wzrosła w tym roku o 85,6 proc., a cena koksu o 75,7 proc.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama