Reklama

Gaz

Niemiecki Wintershall: Polska chce kupić 11 mld m3 gazu z Nord Stream 2

  • Od lewej: Piotr Orleański- wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN i Zygmunt Rafał Trzaskowski- Dyrektor Generalny Hertz SystemsFot. Hertz Systems via Facebook

Członek Zarządu niemieckiego koncernu Wintershall, Ties Tiessen, poinformował, że Polska wystąpiła o dostawy 11 mld m3 gazu z Nord Stream 2. W związku z tym według menadżera nie opłaca jej się krytykować projekt.

Słowa Tiessa nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości ponieważ zarówno polskie władze jak i operator sieci, spółka Gaz System, odcinają się od takiego pomysłu. Menadżer opiera swoje teorie na badaniach rynkowych jakie przeprowadziła niemiecka firma Gascade mająca zbudować nową odnogę Nord Stream, gazociąg Eugal, który miałby dostarczać błękitne paliwo do Europy Środkowej.

Zobacz komentarz do słów Tiessa: Gwałtowna reakcja Gazpromu na polsko-niemieckie rozmowy o NS2

Przedstawiciel niemieckiego koncernu wygłosił swoje oświadczenie na konferencji "Perspektywy współpracy energetycznej między Rosją i UE - aspekty gazowe", organizowanej przez Rosyjskie Towarzystwo Gazowe.

Wintershall to część grupy BASF i kluczowy partner Gazpromu w Niemczech. W 2015 r. firmy sfinalizowały spektakularną wymianę aktywów dzięki, której Rosjanie przejęli kluczowe niemieckie magazyny gazu (mające obsługiwać Nord Stream 2). 

Zobacz także: Gazprom nie chce zrezygnować z tranzytu przez Polskę

Komentarze