Reklama

Gaz

Niemiecka firma zainwestuje 2 mld euro w Nord Stream 2

  • Fot. basbakanlik.gov.tr
    Fot. basbakanlik.gov.tr

Szef niemieckiego BASF, Kurt Bock, poinformował podczas konferencji prasowej, że zaangażowanie koncernu w projekt Nord Stream 2 wyniesie prawie 2 mld euro przez okres 5 lat.

Menadżer podkreślił, że BASF w ciągu ostatnich 25 lat wydał na współpracę z Gazpromem około 10 mld euro. Chodzi o projekty infrastrukturalne: w tym podziemne magazyny gazu na obszarze Republiki Federalnej Niemiec oraz budowę Nord Stream I. 2 mld euro z tej kwoty zainwestowano w produkcję w Rosji poprzez spółkę zależną - BASF Wintershall zaangażowaną w rozwój złoża Achimow.

W ostatnim czasie mimo obowiązywania zachodnich sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego BASF poinformował o zaangażowaniu się w projekt Nord Stream 2, który wzmocni zdolności przesyłowe Gazpromu nad Bałtykiem i uderzy w tranzytowe znaczenie Ukrainy. Na przełomie września i października br. BASF zakończył natomiast proces wymiany aktywów z Gazpromem. Na mocy kontraktu zawartego przez obie firmy i zatwierdzonego przez KE w 2013 roku, Rosjanie zwiększyli do 100% swoje udziały w firmach zajmujących się sprzedażą oraz magazynowaniem gazu - Wingas, WIEH oraz WIEE. Otrzymali  również 50% akcji spółki Wintershall Noordzee BV, zaangażowanej w poszukiwanie i produkcję węglowodorów na Morzu Północnym.

Zobacz także: Gazprom i niemiecki BASF zakończyły wymianę aktywów

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec: Naszym celem powinno być stopniowe znoszenie sankcji

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama