Reklama

Elektromobilność

NCBiR ogłosiło przetarg na 26 elektrobusy

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dzisiaj zapowiadany od dawna gigantyczny przetarg na opracowanie, dostawę oraz wsparcie na etapie wdrożenia elektrobusów. Pojazdy trafią do 26 polskich miast, co tym samym będzie stanowiło główne koło zamachowe dla rozwoju polskiego sektora elektromobilności.

Głównym przedmiotem zamówienia jest opracowanie i dostawa typoszeregu innowacyjnych pojazdów bezemisyjnych. Mają do być autobusy klasy MIDI, MAXI i MEGA. Elektrobusy muszą być przystosowane do ładowania baterii prądem zmiennym przez gniazdo zgodne ze standardem IEC 60309, a także prądem zmiennym i stałym w najnowszej wersji standardu Combined Charging System (CCS). Dodatkowo pojazdy nie mogą posiadać ogrzewania, które byłoby opartych na piecach emitujących wskutek spalania gazy cieplarniane i cząstki stałe.

Postępowanie jest podzielone na trzy etapy. Do pierwszego, którym będzie faza B+R NCBiR zakwalifikuje maksymalnie 30 zainteresowanych podmiotów. Zostaną oni poddani preselekcji w oparciu o czynniki technologiczne, jakościowe oraz ekonomiczne. Z tego grona 7 firm zostanie wybranych do kolejnego etapu postępowania. Będą one zobligowane by przedstawić do oceny prototyp autobusu klasy MAXI o napędzie bateryjnym lub bazującym na ogniwach wodorowych.

W ostatniego etapu konkursu naukowcy z NCBiR wytypują maksymalnie 3 firmy. I tutaj poprzeczka pójdzie znacząco do góry. Producenci bowiem będą musieli się wykazać. Na tym etapie przedstawią do oceny zero emisyjny konstrukcje klasy MIDI, MAXI i MEGA. Co najważniejsze walka odbędzie się w warunkach regularnej eksploatacji.

Zamawiający dokonają zakupu: 5 Pojazdów pod warunkiem, że odpowiadają minimalnym poziomom wydajności i maksymalnym kosztom uzgodnionym między zamawiającym a wykonawcą oraz pojazdów w ilości maks. do 201 sztuk przy spełnieniu ww. warunków oraz dodatkowego warunku uzyskania przez zamawiających dofinansowania ze środków NFOŚiGW. Zamawiający mogą nabyć dodatkowo maksymalnie 876 pojazdów w ramach tzw. prawa opcji. Warunki i terminy wykonania prawa opcji, w tym warunki i terminy skorzystania z niego oraz ewentualna konieczność uzyskania zgody wykonawcy będą przedmiotem negocjacji. Szacunkowa wartość zamówień objętych postępowaniem to niebagatelna suma. NCBiR oszacował ją na 2308700000 PLN netto! Wszystkie dostawy mają zostać zakończone do 2023 roku.

Kto skorzysta? Na tym gigantycznym przedsięwzięciu chce skorzystać 26 miast oraz ich spółek transportowych, a także jeden związek komunalny. W gronie tym znalazły się: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, KZK GOP, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów.

Grono beneficjentów jest spore. I to przede wszystkim powinno cieszyć. Ciężko bowiem o lepsze koło zamachowe dla polskiej gospodarki, a szczególnie jej elektromobilnego sektora, który jest oczkiem w głowie rządu.

ML/NCBiR

Reklama
Reklama

Komentarze