Reklama

Elektroenergetyka

NATO zwiększy bezpieczeństwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Współpraca i wymiana doświadczeń oraz wspólne ćwiczenia i szkolenia w zakresie ochrony infrastruktury elektroenergetycznej przed zagrożeniami związanymi m.in. z cyberterroryzmem - przewiduje umowa pomiędzy Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i NATO.

Umowę dotyczącą współpracy w zakresie ochrony krytycznej infrastruktury elektroenergetycznej podpisali we wtorek prezes PSE Eryk Kłossowski oraz dyrektor centrum bezpieczeństwa energetycznego NATO (NATO Energy Security Center of Excelence) Gintaras Bagdanas.

"NATO wyznaczyło trzy obszary, w których sojusz może pomagać i współpracować w obszarze energetyki. Jednym z nich jest współpraca w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej" - powiedział dziennikarzom Bagdanas.

Kłossowski podkreślił, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów PSE. "To jedno z najważniejszych wyzwań operatora systemu przesyłowego" - powiedział. 

"Do tej pory rozumieliśmy bezpieczeństwo w granicach definicji bezpieczeństwa energetycznego, ale nowe wyzwania wskazują na to, że tutaj również mogą się czaić zagrożenia dla bezpieczeństwa" - podkreślił szef PSE.

Dyrektor departamentu bezpieczeństwa PSE Łukasz Kister poinformował, że to pierwsza taka umowa jaką polska instytucja podpisuje z centrum eksperckim bezpieczeństwa energetycznego NATO.

"Celem tego centrum jest tworzenie lepszego środowiska dla bezpieczeństwa nie tylko państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chodzi o odporność na zagrożenia dla systemów elektroenergetycznych. To zagrożenia związane z terroryzmem, cyberterroryzmem oraz z wojną informacyjną, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu" - powiedział Kister. (PAP)

Zobacz także: PGE na celowniku cyberprzestępców

Zobacz także: TGE: Coraz więcej transakcji na rynku gazu

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama