Reklama

Ropa

NASK będzie chronił PERN przed cyberzagrożeniami

To jedna z pierwszych tak dużych umów wiążących dwie organizacje zależne od skarbu państwa w sprawie cyberbezpieczeństwa – według spółki PERN. Infrastruktura informatyczna PERN, strategicznej spółki zarządzającej na obszarze Polski rurociągami oraz bazami ropy naftowej i paliw, będzie chroniona przez NASK - Naukowa i Akademicką Sieć Komputerową, instytut badawczy i operatora usług teleinformatycznych. Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa została podpisana w postaci umowy, obowiązujące do końca 2017 r.

– Dysponując najnowocześniejszymi technologiami do przesyłu surowca chcemy też zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszej infrastrukturze technicznej i informatycznej. Mamy świadomość, że w ten sposób zapewniamy też bezpieczeństwo energetyczne państwa w zakresie dostaw oraz magazynowania ropy i paliw – przekazał prezes PERN Igor Wasilewski cytowany przez PAP.

W ramach zawartej umowy NASK zapewni m.in. specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, a także wsparcie ekspertów ze swojego ośrodka. W ocenie dyrektora NASK Wojciecha Kamienieckiego, umowa z PERN – to kolejny krok na drodze budowania bezpieczeństwa teleinformatycznego infrastruktury krytycznej w Polsce. Umowa z PERN pozwoli naszemu partnerowi skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów NASK i wprowadzić nowoczesne rozwiązania skutecznie chroniące posiadane zasoby – zapewnił szef NASK w komunikacie cytowanym przez PAP.

Jak zaznaczył PERN – dzięki wysokiej klasy specjalistom instytutu będzie można szybciej przewidzieć zagrożenia i usprawniać na bieżąco systemy bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też sieć kontaktów ekspertów z NASK oraz działający tam zespół reagowania na incydenty - CERT Polska – podkreśliła spółka.

NASK jest polskim operatorem sieci transmisji danych. Oferuje także rozwiązania teleinformatyczne dla klientów biznesowych, administracji i nauki. Działający tam od 1996 r. zespół CERT Polska - obecnie w ramach pionu operacyjnego funkcjonujący jako CERT Narodowy, reaguje na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie, a każdego roku publikuje raport dotyczący cyberbezpieczeństwa.

Z danych za 2015 r., wynika, że w tym czasie wzrosła liczba incydentów w sieci określanych przez CERT Polska jako najpoważniejsze - w 2015 r. było ich 1456, czyli o blisko 200 więcej niż w 2014 r. Z początkiem lipca w ramach struktury NASK rozpoczęło działalność NC Cyber - Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, które odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni. Według NASK, funkcjonujące całodobowo NC Cyber gromadzi i analizuje informacje o cyberzagrożeniach, pochodzące od instytucji biorących udział w projekcie, w tym od operatorów sieci telefonii komórkowej oraz banków.

PERN to strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen oraz Grupy Lotos, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć podmiotów zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" oraz Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol, Petromor i Naftoport.

Czytaj też: Streżyńska dla Cyberdefence24.pl: Cyberbezpieczeństwo ma charakter cywilny

Reklama

Komentarze

    Reklama